კულტურის სამინისტრომ შექმნა ჯგუფი კიევ-პეჩერის ლავრის ქონების აღსაწერად
უკრაინის კულტურისა და სტრატეგიული კომუნიკაციების სამინისტრომ შექმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელიც შეისწავლის კიევ-პეჩერის ლავრაში არსებული სახელმწიფო ქონების, აღრიცხვის, გამოყენებისა და შენარჩუნების მდგომარეობას. ამას მოწმობს კულტურის მინისტრის ნ.ტოჩიცკის 2025 წლის 12 მარტის ბრძანება, რომელსაც ინტერფაქსი აქვეყნებს.
მინისტრმა კიევ-პეჩერის ლავრის ნაკრძალის ხელმძღვანელს, მაქსიმ ოსტაპენკოს დაავალა, სამუშაო ჯგუფს ლავრას ქონებაზე სრული წვდომა მისცეს.
ჯგუფი შედგება ხუთი ადამიანისგან. მისი ხელმძღვანელია კულტურის სამინისტროს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვისა და დაცვის დეპარტამენტის კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის დეპარტამენტის კულტურული მემკვიდრეობის დაცვისა და დაცვის დეპარტამენტის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის კონტროლისა და ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსი ალექსეი ჟუკოვი.
შეგახსენებთ, რომ 25 მარტს, ქვემო ლავრის ტერიტორიაზე კულტურის სამინისტროს კომისია მივიდა.
როგორც მჟკ წერდა, კულტურის სამინისტრომ შექმნა კომისია კიევ-პეჩერის ლავრაში წმინდა ნაწილების „შესამოწმებლად“.