კიევო-პეჩერული ლავრაში და ხერსონის ეპარქიაში მონაზვნური აღკვეცები ჩატარდა.
პოსტრიგი კრწოვოზდვიჟენსკის ტაძარში კიევო-პეჩერსკის ლავრაში. ფოტო: lavra.ua პოსტრიგი კრწოვოზდვიჟენსკის ტაძარში კიევო-პეჩერსკის ლავრაში. ფოტო: lavra.ua
«მონაზვნობა არის ადამიანის სულიერი განახლება, ეს არის სრულყოფილი მიძღვნის დაპირება ღმერთისთვის,» – თქვა ლავრის благочинმა.
27 მარტი 2025 წელი, ხუთშაბათი ჯვრის თაყვანისცემის კვირაში, ჯვრის აღმართვის ტაძარში კიევო-პეჩერული მონასტრის, ჩატარდა ლავრის მონაზვნების მონაზვნობა. მიტროპოლიტი ხერსონისა და ტავრიის იოანე ჩაატარა მონაზვნობა დიდ სქემაში მონაზონ ნექტარიას 28 მარტს. ამის შესახებ განაცხადეს ლავრის და ხერსონის ეპარქიის პრესსამსახურმა.
იეროდიაკონი ტიმოთე დაარქვეს წმინდა ვარლამი, პეჩერული აბბა, ხოლო მონაზონი არისტოვულ – წმინდა ანასტასია პეჩერული.
„მონაზვნობა არის ადამიანის სულიერი გარდაქმნა, ეს არის ღმერთისთვის სრული მიძღვნის დაპირება. ღმერთმა დაგიცვათ და ღმერთის დახმარება გქონდეთ ჯვრის ზიდვაში!“ – უსურვა მონაზვნებს კიევო-პეჩერული მონასტრის არქიმანდრიტმა ილარიონმა.
ახალ მონაზვნებს დაასაჩუქრა მონაზვნებმა.
მიტროპოლიტმა იოანემ ჩაატარა მონაზვნობა დიდ სქემაში მონაზონ ნექტარიას სახელით ვარსონოფია, წმინდა ვარსონოფია ხერსონის პატივსაცემად.
როგორც წერს СПЖ, 26 მარტი 2025 წელი, ოთხშაბათი დიდი მარხვის მეოთხე კვირაში, მიტროპოლიტმა ჩერკასის და კანევის თეოდოსიმ ჩაატარა მონაზვნობა სტებლებში ჩერკასის ეპარქიაში.