რაც უკრაინულ მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან ხდება - ეს არის გენოციდი რელიგიური ნიშნით, - არქიეპისკოპოსი.
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ ისაუბრა ჩერკასებში საკათედრო ტაძრის და ეპარქიის სხვა ტაძრების უკანონო დაკავებაზე.
მიტროპოლიტი ჩერკასისა და კანევის თეოდოსი ინტერვიუში «საზოგადოებრივ» განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრების დაკავების სიტუაცია გენოციდია რელიგიური ნიშნით. ვიდეო კომენტარი გამოაქვეყნა ეპარქიის პრესსამსახურმა.
«ქვეყანაში ახლა ხდება სრული სამართლებრივი ანარქია და უსამართლობა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ. უსაზღვრო შეიძლება ითქვას, რომ არსებობს გენოციდის ყველა ნიშანი რელიგიური ნიშნით უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეების მიმართ», – აღნიშნა მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ.
ჩერკასების საკათედრო ტაძრის დაკავების შესახებ საუბრისას, არქიერეიმ დეტალურად განმარტა საკითხის სამართლებრივი მხარე: «ჩერკასების საკათედრო ტაძარი უკანონოდ დაიკავეს. რადგან ტაძარი არის ქონებრივი საკუთრება, ეს არის უძრავი ქონება, და ის ეკუთვნის ჩერკასის ეპარქიის მართვას. ეს არის სამართლებრივი პირი. და მიწის ნაკვეთი ტაძრის ქვეშ ასევე მუდმივი გამოყენების უფლებით ეკუთვნის ჩერკასის ეპარქიის მართვას. არსებობს სახელმწიფო აქტიც მიწაზე».
მიტროპოლიტის თქმით, ტაძარი დაკავებულია «მათ მიერ, ვინც მასთან არანაირი კავშირი არ აქვს. არც სამართლებრივი, არც ფაქტობრივი. ისინი არ აშენებდნენ მას და არასოდეს ყოფილან იქ როგორც მორწმუნეები».
მიტროპოლიტმა აღნიშნა, რომ ტაძრის დაკავების დროს ძალადობა მოხდა მორწმუნეების მიმართ: «ყველამ დაინახა, რაც ხდებოდა: ადამიანებს თავში ურტყამდნენ, ჩვენს მღვდელს კბილები გაუტეხეს, ხელები გაუტეხეს, ფეხები გაუტეხეს». ამასთან, მისი თქმით, დამნაშავეთა შორის არავინ დაისაჯა: «ვინმე მაინც იქნა დასჯილი სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის ფარგლებში იმ ბანდიტებიდან, ვინმე მაინც ზის წინასწარ დაკავების იზოლატორში ან შინაპატიმრობაში? არა».
არქიერეიმ აღნიშნა, რომ რეიდერების ქმედებები შეესაბამება გენოციდის განსაზღვრას გაეროს დოკუმენტების მიხედვით: «იქ იყო გენერალური ასამბლეის რეზოლუცია 1949 წელს სწორედ გენოციდზე სხვადასხვა ნიშნით. ამ შემთხვევაში ეს არის რელიგიური ნიშნები».
მიტროპოლიტის თქმით, მორწმუნეების უფლებების დარღვევის ფაქტები უკვე დაფიქსირებულია საერთაშორისო დონეზე: «გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის 2024 წლის "ადამიანის უფლებების შესახებ" ანგარიშში შევიდა ეს საზიზღარი ქმედება, რომელიც მოხდა ჩვენთან ჩერკასებში: ადამიანების ცემა, ტაძრის დაკავება».
მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ ასევე გამოთქვა შეშფოთება ეპარქიაში ტაძრების ახალ შესაძლო დაკავების მცდელობების შესახებ: «თუ ვინმე, როგორც საკათედრო ტაძართან, მოვა ტაძრის დაკავების მიზნით მოციქულ ანდრია პირველწოდებულის ტაძარში ან სამხრეთ-დასავლეთის რაიონში, ვფიქრობ, რომ ქალაქის მორწმუნეები მაშინვე შეიკრიბებიან, რათა დაიცვან თავიანთი წმინდა ადგილი».
მიტროპოლიტმა გამოხატა რწმენა, რომ როდესაც უკრაინა სამართლებრივი ველში დაბრუნდება, ყველა დამნაშავე, ვინც ტაძრების დაკავებაში მონაწილეობდა, დაისჯება: «და ამ დაკავებების ბენეფიციარები, და ორგანიზატორები, და ისინი, ვის ხელითაც ეს გაკეთდა, და ისინი, ვინც უბრალოდ მოვიდნენ როგორც ბიუჯეტელების მასა, რათა შექმნან რაიმე საზოგადოების ილუზია, რომელიც არ არსებობს».
წინასწარ СПЖ წერდა, რომ მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ ისაუბრა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრების დაკავების მზადებაზე ჩერკასებში.