ზელენსკი - "ერთიანი ადგილობრივის" ახალი შემქმნელი?
პა-მ განაცხადა, რომ მთავრობა უკრაინაში „ერთიანი ადგილობრივის“ შექმნას აპირებს. ისე დაემთხვა, რომ ეს გაკეთდა საპრეზიდენტო არჩევნებამდე ერთი წლით ადრე. ყველაფერი ისეთია, როგორც პოროშენკოს მმართველობის დროს, 5 წლის წინ.
უკრაინის ხელისუფლებამ კიდევ ერთხელ გადაწყვიტა შექმნას „ერთიანი ადგილობრივი ეკლესია“. იუშჩენკოსა და პოროშენკოს მმართველობის შემდეგ ზელენსკიმ მსგავსი ამბიციები გამოაცხადა. პრეზიდენტის აპარატის უფროსის მრჩეველმა მიხაილ პოდოლიაკმა გამოსცა მთელი პროგრამა, რომელშიც ისაუბრა სახელმწიფოს გეგმებზე საეკლესიო სფეროში. ვინაიდან პოდოლიაკი არსებითად არის ხელისუფლების სრულ სპიკერი, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ის გამოხატავს თავის ოფიციალურ პოზიციას.
თეზისი პირველი: უკრაინაში იქნება მხოლოდ ერთი, სწორი, მართლმადიდებლური კონფესია
მიხაილ პოდოლიაკი: „ჩვენ დავასრულებთ ორეკლესიური სისტემის ეპოქას. ორი ეკლესია არ გვექნება. გვექნება ერთი ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესია. “
არსებითად, აზრი სწორია. მაგრამ ეკლესიის სასულიერო პირებს ან მორწმუნეებს შეუძლიათ ამის გამოცხადება, მაგრამ არა სახელმწიფო მოხელეს. ერთი კონფესიის დატოვება ნიშნავს მეორის განადგურებას. და ეს არის დისკრიმინაცია და უკანონობა. უკრაინის კონსტიტუციაში მკაფიოდ წერია, რომ ეკლესია გამოყოფილია სახელმწიფოსგან, გარდა ამისა, ჩვენ ვციტირებთ, „არც ერთი რელიგია არ შეიძლება აღიარებული იყოს სახელმწიფოს მიერ სავალდებულოდ“. ხოლო სხვა აღმსარებლობის განადგურება ერთის სასარგებლოდ არის სწორედ სავალდებულო რელიგიის დაწესება. შესაბამისად, ხელისუფლების განზრახვები „ერთიან ადგილობრივზე“ პირდაპირ ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას და, შესაბამისად, არის ანტისამართლებრივი.
თეზისი მეორე: უმე არის მტრის ეკლესია
მიხაილ პოდოლიაკი: ”არის უკრაინული ეკლესია და წერტილი. ასევე არის პროპაგანდისტული ინსტიტუტი, ნებისმიერი სახელწოდებით, ამ შემთხვევაში უმე, რომელიც მუშაობს ღირებულებებზე, ხაზს ვუსვამ, სხვა ქვეყნის ღირებულებებზე“.
როგორ შეიძლება ვინმემ იფიქროს, რომ 21-ე საუკუნეში ხელისუფლების წარმომადგენელს შეეძლო ასე აშკარად ეთქვა სიცრუე ეკლესიაზე? ჩაბმულიყო რელიგიური სიძულვილის გაღვივებაში? უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის რომელი განცხადებები, გადაწყვეტილებები თუ დოკუმენტები, შეუწყობს ხელს სხვა ქვეყნის ღირებულებებს? არცერთი. და თავად პოდოლიაკმა ეს ძალიან კარგად იცის.
თეზისი მესამე: ღვთისმსახურება უნდა იყოს მხოლოდ სახელმწიფო ენაზე
მიხაილ პოდოლიაკი: „ჩვენი კიევ-პეჩერის ლავრა მთლიანად უკრაინული უნდა იყოს. მსახურება უნდა ჩატარდეს ჩვენს უკრაინულ ენაზე. ეს არის ძირითადი, ფუნდამენტური ელემენტები.”
ეს იმდენად ველურია, რომ ამაზე კომენტარის გაკეთებაც კი უცნაურია. ხელისუფლებამ უნდა მიუთითოს მორწმუნეებს რა ენაზე უნდა ილოცონ? სერიოზულად? ანუ, ჩვენს ქვეყანაში ათას წელზე მეტი ხნის განმავლობაში ისინი ლოცულობდნენ "არასწორ", საეკლესიო სლავურ ენაზე და ახლა დაიწყებენ - "სწორ", უკრაინულ ენაზე? აბა, მაშინ, ალბათ, ყველამ და არა მარტო მართლმადიდებლებმა უნდა ილოცონ სახელმწიფო ენაზე? მაგალითად, უკრაინელი ებრაელები, ან მუსლიმები. მოვისმენთ თუ არა იგივე მოთხოვნას ხელისუფლებისგან?
მეოთხე თეზისი: უმე არის რმე და მისი მორწმუნეები მხარს უჭერენ მტერს
მიხილ პოდოლიაკი: „რუსულ ეკლესიას რუსული უნდა ეწოდოს. თუ ომის დროს რუსულ ეკლესიაში მიდიხართ, ხაზს ვუსვამ, არა უმე(მს), არამედ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია, მაშინ უნდა უთხრათ საკუთარ თავს, მზად ხართ თუ არა მხარი დაუჭიროთ სხვა ქვეყნის არმიას, რომელიც თქვენს შვილებს კლავს და აუპატიურებს.
უმე უკვე დაიღალა იმის გამეორებით, რომ მათ აქვთ სრულიად დამოუკიდებელი სტატუსი, მაგრამ ახლა ხელისუფლების აბსოლუტურად ყველა წარმომადგენელი, რომ აღარაფერი ვთქვათ მედიაზე, ჯიუტად უწოდებს მას მოსკოვის საპატრიარქოს, ან რუსეთის ეკლესიას.
და ყველამ კარგად იცის, რომ ეს მიზანმიმართულად კეთდება, რათა ეკლესია დააკავშიროს მტერთან, შეძლებისდაგვარად დისკრედიტაცია მოახდინოს ხალხის თვალში და შემდეგ გაანადგუროს.
და თქვენ შეგიძლიათ დიდხანს ეკამათოთ პრეზიდენტის აპარატის სპიკერს და თქვათ, რომ დღეს უმე-ს არაფერი აქვს საერთო რუსეთის ეკლესიასთან. მაგრამ უმჯობესია მოუსმინოთ თავად პოდოლიაკს, რამდენიმე თვის წინ.
მიხაილ პოდოლიაკი: „არის რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია, რომელმაც, რა თქმა უნდა, მიიღო რუსული აგრესია, მაგრამ რაც შეეხება უკრაინაში არსებულ აღმსარებლობას, ეს არის გარკვეულწილად განსხვავებული კონფესიები, მათ შორის უმე. მან სხვა პოზიცია დაიკავა და ესენი არიან ადამიანები, რომლებიც უსმენს მღვდლებს და ა.შ. ხალხი მიიღებს გადაწყვეტილებას და ვფიქრობ, მათ უკვე მიიღეს გადაწყვეტილება, რომელიც მხოლოდ უკრაინას წაადგება“.
გამოდის, რომ ბოლო დრომდე, უმე, ხელისუფლების თქმით, იყო ეკლესია, რომელიც სრულიად არ იყო დაკავშირებული რმე-თან, რომელიც ეწინააღმდეგებოდა ომს. და ეს ეხება არა მხოლოდ პოდოლიაკს.
მოვუსმინოთ კულტურის მინისტრ ტკაჩენკოს. 2022 წლის სექტემბერში მან განაცხადა, რომ უკრაინაში მოსკოვის ეკლესია არ არსებობს: „მე არ ვიცნობ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლებს უკრაინაში, არის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია, რომელიც ბოლო სინოდზე დაშორდა რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას.”
და რამდენიმე თვის შემდეგ, ტკაჩენკო უკვე უწოდებს უმე-ს მხოლოდ მოსკოვის საპატრიარქოს: ”უმე(მს)-ის მღვდლები არიან სწორედ ისინი, ვინც ხელს უწყობს რუსული ნარატივების გავრცელებას უკრაინის ომის დროს”.
გუშინაც კი, ქვეყნის ლიდერებმა გამოაცხადეს საეკლესიო საკითხის გამო საზოგადოების შიდა განხეთქილების საშიშროება. პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა ანდრეი ერმაკმა მარტში დაწერა, რომ „სასარგებლო იდიოტები“ ავრცელებენ საზოგადოებაში რელიგიური კონფლიქტის იდეას უკრაინაში „რუსული ეკლესიის“ არსებობის გამო.
პოდოლიაკმა იგივე თქვა: ”მე ვთხოვდი ხალხს, რომ ამაზე (უმე-ის აკრძალვა - რედ.) არ მოახდინონ სპეკულირება, რადგან შეიძლება შიდა კონფლიქტი მივიღოთ. ჩვენთვის კი დღეს, უკრაინის მიერ მთელი მსოფლიოსთვის ნაჩვენები ერთიანობა ბევრად უფრო ფუნდამენტური და მნიშვნელოვანია.''
იგივე სიტყვები აპრილის ბოლოს პარლამენტის თავმჯდომარემ რუსლან სტეფანჩუკმა თქვა უმე-ის წინააღმდეგ კანონპროექტების კონტექსტში: „ომის დროს ჩვენ არ გვაქვს უფლება მივიღოთ ერთი კანონი, რომელიც გაყოფს უკრაინულ საზოგადოებას“.
როგორც ჩანს, ახლა საზოგადოების გახლეჩვის დროა.
რუსლან სტეფანჩუკი (2023 წლის იანვარი): „დღეს საზოგადოება და ჩვენ ყველანი მზად ვართ რადიკალური გადაწყვეტილებების მისაღებად. მინისტრთა კაბინეტს დაევალა უახლოეს მომავალში მოამზადოს კანონპროექტი, რომელსაც, დარწმუნებული ვარ, უკრაინის უმაღლესი რადა ერთხმად მიიღებს. რა უნდა გავაკეთოთ შემდეგ ნებისმიერ რელიგიურ ორგანიზაციასთან მიმართებაში, რომელიც საფრთხეს უქმნის უკრაინის ეროვნულ უსაფრთხოებას“.
მჟკ-მ ბევრი დაწერა იმის შესახებ, თუ რა აღმოაჩინა სბუ-მ უმე-ის ეკლესიებსა და მონასტრებში. ეს არის საბავშვო ბიბლიები და ლოცვების წიგნი, 70-იან წლებში მოსკოვში გამოცემული ლიტურგიული კრებულები, პატრიარქ კირილის პორტრეტები და წიგნები, ლიტურგიული ინსტრუქციები და სხვა მსგავსი მასალები. ანუ, უმე-ის მხრიდან საფრთხე არ არსებობს და არც შეიძლება იყოს. და სბუ-ს ჩხრეკა სხვა არაფერია თუ არა ხელისუფლების მიერ ორგანიზებული გახმაურებული მედია კამპანია ეკლესიის დისკრედიტაციის მიზნით. ეს ყველაფერი იმის მიუხედავად, რომ ეკლესიამ ოფიციალურად დაგმო რუსეთის ფედერაციაში შეჭრა და ომის დროს მილიონ ტონაზე მეტი ჰუმანიტარული დახმარება გაუგზავნა უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს და დევნილებს.
ახლა არის ნამდვილი ომი უმე-ის წინააღმდეგ. ზემო ლავრა წაართვეს და ქვემო ლავრიდან გაძევებას ჰპირდებიან. იგივე საუბარი მიმდინარეობს პოჩაევის ლავრაზეც. საკონსტიტუციო სასამართლომ განბლოკა პოროშენკოს კანონი უმე-ის სახელის გადარქმევის შესახებ. რამდენიმე ეპისკოპოსს ზელენსკიმ მოქალაქეობა ჩამოართვა და სანქციები დაუწესა სხვებს. ახლა ხელისუფლება გვპირდება, რომ ეკლესიას მთლიანად დაანგრევს, რომ მხოლოდ მეუ დარჩეს. ერმაკის სიტყვებით, რუსეთის ინტერესებში სასარგებლო იდიოტები ავრცელებენ რელიგიური კონფლიქტისა და საზოგადოების შიდა განხეთქილების იდეას.
მაგრამ თუ ვიცით, რომ უმე არ წარმოადგენს საფრთხეს საზოგადოებისთვის, რატომ კეთდება ეს ყველაფერი?
შეგახსენებთ, რომ პოროშენკოს საქმიანობა „ერთიანი ადგილობრივის“ ორგანიზებაში 2019 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებამდე ზუსტად ერთი წლით ადრე დაიწყო. დამთხვევა, 2024 წლის არჩევნებამდე ერთი წლით ადრე, სხვა პრეზიდენტი, ზელენსკი, იმავე იდეით იყო დაკავებული - გამხდარიყო ერის სულიერი მამა. უბრალოდ იმუშავებს? ახლა პოროშენკოს მხარდამჭერები, მიუხედავად ზელენსკის ეკლესიის წინააღმდეგ მუშაობისა, მაინც თვლიან სივოჩოლოვოს ერის მამად.
გოლოვანოვი: „მეხუთე პრეზიდენტის პოროშენკოს მხარდამჭერები ახლა სოციალურ ქსელებში ავრცელებენ მოსაზრებებს, რომ არ უნდა დაგვავიწყდეს ვინ მოიტანა ტომოსი. და რომ პრეზიდენტი ზელენსკი ითვისებს პროგრამას "არმია-ენა-რწმენა". რომ ის დააარსა პოროშენკომ და ზელენსკი მხოლოდ ამ უპირატესობებით სარგებლობს“.
პოდოლიაკი ცდილობს უპასუხოს, რომ არ აქვს მნიშვნელობა რა გააკეთა პოროშენკომ იქ, ზელენსკის ქმედებები მნიშვნელოვანია, მაგრამ ეს არადამაჯერებლად გამოიყურება. პოროშენკოს ელექტორატისთვის, რომელიც ახლა ცდილობს ზელენსკის გადაბირებას, ის მაინც მხოლოდ პათეტიკური იმიტატორია. გმირი მათთვის ყოფილი პრეზიდენტია. და არა მხოლოდ მათთვის.
7 იანვარს, ტომოსის წლისთავზე, პოროშენკო ფანარონში, პატრიარქ ბართლომეოსთან, გაემგზავრა მისალოცად. მან სივოჩოლოვოს უწოდა პრეზიდენტი (!), მისი მეგობარი და გაიხსენა პოროშენკოს წვლილი მეუ-ს შექმნაში. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ფანარიონი დადებითად აკვირდება ზელენსკის ძალისხმევას, გაანადგუროს უმე, მაგრამ "მეგობარი" და "პრეზიდენტი" კვლავ პოროშენკოა.
მაშასადამე, დღევანდელ ხელისუფლებას შეუძლია თავისი კამპანია პოროშენკოს არმოვირზე ააგოს, მაგრამ პოროშენკოს ამომრჩეველს მაინც ვერ მიიღებს. ასლი ყოველთვის ორიგინალზე უარესია. რაც შეეხება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის განადგურების ზრახვებს, ისინი სასაცილო და გულუბრყვილოა. ისტორიაში ბევრი ასეთი მცდელობა ყოფილა. ბოლო იყო მხოლოდ რამდენიმე ათეული წლის წინ, საბჭოთა კავშირის დროს. თუ უკრაინა ქრისტიანული ქვეყანაა, მაშინ მას უნდა ახსოვდეს ქრისტეს სიტყვები - "მე ავაშენებ ჩემს ეკლესიას და ჯოჯოხეთის კარიბჭე ვერ გაიმარჯვებს მასზე". ბოლშევიკებმა არ მოუსმინეს ამ სიტყვებს - და გაუჩინარდნენ. არ ღირს მათი შეცდომის გამეორება.