Commission holds a meeting on the "expulsion" of UOC from Pochaiv Lavra
The working group of the Ternopil Regional Council held the first meeting on the legality of the use of the Pochaiv Lavra by the Ukrainian Orthodox Church. This was reported by the TV channel 4v.
The group included representatives of the regional council, employees of the prosecutor's office, justice, the National Police, the department of the state geocadastre and local governments.
According to the head of the Ternopil Regional Council, Mykhailo Holovko, the main task of the commission is to eliminate the "Moscow Patriarchate" from the Pochaiv Lavra.
“The Ministry of Culture of Ukraine will then determine which Ukrainian Church it (the Pochaiv Lavra – Ed.) will be transferred to for further use,” he said.
As reported by the UOJ, the authorities of the Ternopil region announced the start of an inspection of the Pochaiv Lavra.