OCU rep says Ukraine is a visible symbol of the Kingdom of Heaven
A "priest" of the OCU and Poltava MP, Oleksandr Dediukhin, wrote on his Facebook page that the Intercession of the Mother of God is a Bandera holiday, while Ukraine is a visible symbol of the Kingdom of God.
He said that the main quality of the Banderites was faith, as they believed in Ukraine and fought for it when Ukraine itself did not yet exist.
"Now we are no longer fighting with the Red Army in the Carpathians, but in the Donbas and Kherson steppes," Dediukhin told readers and noted that "Ukraine is a visible sign of the invisible Kingdom."
"We are the Bandera people of the Kingdom of Heaven, we daily must defend it, even if we do not see it, and victory will come," assured Dediukhin.
As earlier reported, the "priest" of the OCU joked about God and the Bible at the Poroshenko party congress.