Pope apologizes for "pederasts": There is a place for everyone in the Church
Vatican spokesperson Matteo Bruni stated that the Pope did not intend to offend anyone by saying that there are "too many pederasts" in Catholic seminaries.
Bruni published a letter stating that "the Pope did not intend to offend anyone or present himself in homophobic terms, and he apologizes to those who felt offended by the use of the term reported by others."
The Pope wrote, "There is a place for everyone in the Church, for each one." "No one is useless, no one is superfluous, there is a place for everyone. For us and for all," underscored the pontiff.
Earlier, the UOJ reported that the Vatican justified Pope Francis's statement by stating that Italian is not his native language, and he did not understand how much he offended representatives of the LGBT community.