In Ukraine, SBU blocks websites covering the activities of UOC
It has become known to the editorial staff of the UOJ that our website, as well as the sites Raskolam.net and Dialog.tut, have been blocked by order of the State Service of Special Communications and Information Protection.
According to the order, the websites will remain blocked until the end of the martial law period.
The SBU did not provide reasons for the blockage in its order, only referring to the President of Ukraine's decree on the introduction of martial law and its articles on electronic communications. The document states that Ukrainian providers must report on the execution of this order.
As reported earlier, if you are already experiencing periodic access issues with the UOJ, use anonymizers (VPN).