Supporters of OCU fail to vote for closure of UOC church in Pryslip
On October 6, 2024, activists of the OCU were unable to hold a vote to close the Church of Saints Cyprian and Justina in the village of Pryslip, Lviv region, reports dozor_kozak1. The meeting was planned with the aim of legally liquidating the UOC parish, but the presence of a church member forced the organizers to cancel the vote and disperse.
Previously, local OCU activists had repeatedly attempted to close this church, which is one of the few functioning UOC sanctuaries in the region. Despite the fact that the church and the adjacent land are privately owned, OCU supporters continue their efforts to ban services. The church’s owner has already filed a police report regarding potential illegal actions.