SOC Patriarch: The ease with which Fanar broke canons in Ukraine is amazing
The Primate of the Serbian Orthodox Church, Patriarch Porfirije, spoke about the amazing ease with which the Patriarchate of Constantinople violated the canons of the Church by creating the OCU, the official website of the Serbian Patriarchate reports.
In an interview with International Affairs edition, Patriarch Porfirije said that the position of the Serbian Church in relation to the OCU would not change, and it would continue to support the UOC and Metropolitan Onuphry.
“I will only say that despite the amazing ease with which the Patriarchate of Constantinople disregarded the Holy Canons, ecclesiology, the age-old order of the Orthodox Church, Holy Tradition, we – just like, I am convinced, our sister Russian Orthodox Church – do not basically renounce our love for the Mother Church,” said Patriarch Porfirije.
He assured that both the Serbian and Russian Churches hope and pray “that the day will come, and as early as possible, when non-Orthodox anti-church influence and non-ecclesiastical projects will be rejected, which have obviously brought nothing to anyone in Ukraine, and when we all will return to fraternal love and a pan-Orthodox solution of all problems in the spirit of catholicity of the Church.”
Earlier, the UOJ wrote that according to Patriarch Porfirije, the Serbian Church will not change its attitude towards the OCU.