Met Luke: UOC is independent legally, but Christ's peace embraces the globe
Metropolitan Luke of Zaporizhzhia and Melitopol explained that he reveres all saints regardless of their nationality.
Metropolitan Luke of Zaporizhzhia and Melitopol responded to a question about the status of the Ukrainian Orthodox Church in an interview with Athonite Monk Andronik.
"Legally, we are independent. We do not have administrative relations with anyone else. All the governing centers of the Ukrainian Orthodox Church are located in Kyiv. And the peace of Christ is not confined to the territory of any particular country. The peace of Christ encompasses the entire Universe. I commemorate saints of different nationalities. In Christ, there is neither Greek nor Jew," said the ruling bishop of the Zaporizhzhia Eparchy.
As the UOJ previously reported, Metropolitan Luke of Zaporizhzhia and Melitopol, when asked whether the Ukrainian Orthodox Church would go underground if it were to be banned, said that he urged the clergy and laity of the Church to brace for such a development.