Why haven't the authorities banned the UOC yet?
The campaign to ban the UOC has entered a new stage. Journalists are jailed, MPs can be sanctioned, and the West made the first anti-church publication. What's going on?
After the attack on March 12, 2024, on UOJ journalists and church rights activists by the SBU, it was expected that this would catalyze the adoption of the anti-church bill 8371 banning the UOC (along with the final seizure of the Kyiv-Pechersk Lavra). With the journalists being silenced and rights activists intimidated and detained, it should be painless to vote to ban the Church, according to the logic of the orchestrators of these events.
However, something went awry. The vote, slated for March 20, 2024, had to be postponed. MP Yaroslav Zheleznyak announced on his Telegram channel that bills were being removed from the agenda altogether. There are several reasons for this.
Firstly, many deputies, including those from the presidential faction "Servant of the People", simply sabotage meetings and do not come to work in the Verkhovna Rada. Secondly, the Rada has accumulated quite a lot of unpopular, controversial, and scandalous bills. As IT specialists say in such cases, applications begin to conflict with each other.
In other words, using administrative resources, you can push through a vote on one scandalous bill, but not on all at once. Therefore, administrative resources have to prioritize bills, while parliamentarians calculate which bill's vote could cause them more tangible troubles.
As it turned out, Bill 8371 banning the UOC is the biggest trouble, not only to the country as a whole, but also to each individual deputy personally.
Amsterdam's warning
On March 15, 2024, UOC lawyer Robert Amsterdam wrote a letter to the parliament speaker and members of parliament, not for the first time explaining that bill 8371 is unconstitutional and unlawful, and its adoption will not only tarnish Ukraine's image as a non-democratic state but also expose the MPs who vote for it to certain packages of Western sanctions. Moreover, this applies not only to the vote in the Verkhovna Rada but also to other persecutions against the UOC: seizures of churches, beatings of believers, and so on.
One of the most well-known sanction packages of this kind is the so-called "Magnitsky List". But in many countries, there are similar lists that include officials and public figures who violate fundamental human rights. According to R. Amsterdam, these lists include individuals for much less significant human rights violations than those committed against UOC believers in Ukraine.
Amsterdam's warning caused a very nervous reaction in the Verkhovna Rada, which the lawyer himself described as apoplectic.
This means that the deputies took the warnings seriously and had second thoughts to the effect whether it was worth playing with fire, as sanctions may involve entry bans to EU countries, the USA, asset freezes, and other dismal consequences.
In view of Amsterdam's warning, an emergency meeting of the Committee on Humanitarian and Information Policy was convened in the Verkhovna Rada on March 18, 2024, and they were so outraged by the activities of the American lawyer that they called his warnings threats and decided to complain to the SBU. MP from the party of former President P. Poroshenko's "European Solidarity" Iryna Herashchenko called the warnings fake, while pressure on deputies – interference in the work of state institutions. She even wondered if sanctions should be imposed on R. Amsterdam.
However, Mrs. Herashchenko did not consider that, firstly, imposing sanctions against human rights defenders for their legitimate human rights activities is akin to authoritarian, not democratic countries. Secondly, by her excessive reaction to the warnings, she (like other MPs) actually indicates that these warnings sound quite serious and authoritative. Well, and thirdly, if, for example, adults warn a child not to put nails in the socket because it will shock them, does it mean pressure on the child and an infringement of their freedom?
They will take a different path
Apparently, Amsterdam did make an impression on the Verkhovna Rada MPs, as the authorities decided to first prepare Western public opinion for the adoption of the anti-church bill 8371, and only then put it to a vote.
The head of the Committee on Humanitarian and Information Policy, Mykyta Poturaev, suggested sending a delegation of MPs and representatives of the All-Ukrainian Council of Churches to the US to try to explain to the American establishment that violating the right to freedom of conscience is not considered a violation as long as it is directed against the UOC.
One might assume that this attempt will be unsuccessful, since both the US and European countries are perfectly aware of what human rights are and what constitutes their violation. However, there is still a certain hope for success, as it was the Americans who lobbied for the creation of the OCU and subsequently provided it with active support and assistance. Moreover, this support was demonstrated by representatives of both the Republican and Democratic parties. However, in our opinion, American lobbyists for the OCU did not anticipate that it would come to the point of forcible seizures of churches, mass violations of legislation during the re-registration of communities, and now to the prohibition of the UOC at the legislative level.
On March 21, 2024, Ukrainian political analyst Kostiantyn Bondarenko announced on his Telegram channel that the Office of the President had ordered several Western editions to publish articles against the UOC, in defense of the anti-church bill 8371, justifying the persecution of the Church, as well as discrediting lawyer R. Amsterdam and his human rights activities. K. Bondarenko also mentioned the considerable budget for such an order – over $2.5 million in March and April 2024.
No sooner said than done – and on March 22, 2024, the first customized article appeared in The Wall Street Journal titled "Is Religious Liberty 'Under Attack' in Ukraine?" Its author, a certain Jillian Kay Melchior, believes that liberty is not under attack in Ukraine, but "the country faces a dilemma in how to deal with an Orthodox church controlled by Russia" and with R. Amsterdam, who spreads fakes about persecution of the Church.
The text of the article itself gives the impression that it was written by poorly talented authors in Ukraine, offering blunt narratives and unsubstantiated claims. If Jillian Melchior is indeed an American journalist, why didn't she even bother to edit the following paragraph: "Five years ago, the Patriarch of Constantinople recognized the fully independent, self-governing Orthodox Church of Ukraine. But the ROC and the UOC-MP refuse to recognize the OCU"?
Firstly, there is no UOC-MP in nature (this is an invention of the Church's internal Ukrainian enemies), there is only the UOC. Secondly, the right to recognize or not recognize the decisions of the Patriarch of Constantinople is part of religious freedom, the right to freedom of belief.
Any community, any believer can recognise or not recognise the decisions of the Patriarch of Constantinople, just like any other religious leader, which is their constitutional right.
The content of the article contains so many unsubstantiated statements and accusations that there will be a significant workload for lawyers and human rights defenders to hold the publication accountable for causing moral harm and baseless discredit. For instance, it claims that the UOC-MP provided material support for Russia's invasion of Crimea and the East of Ukraine in 2014. Where is the evidence? For such a statement is definitely hazardous for one's reputation.
In the United States, as in other developed countries, there is a clear distinction between the actions of individuals and the actions of organizations. In other words, we speak about individual responsibility vs. collective responsibility. The fact that individual believers and even priests of the UOC supported Russia's aggression does not in any way prove the guilt of the entire Church.
In this regard, we cannot ignore the recent statement by the head of the SBU, V. Maliuk. On March 26, 2024, in an interview with "Facts ICTV", he stated that to date, the court has sentenced 23 clergymen. And a total of 37 suspicions have been announced to representatives of the UOC clergy, with more than 80 criminal cases opened. Let's reiterate it: 23 convictions! And now let's compare this figure with the numbers of traitors in the SBU itself. Back in 2016, the SBU published on its website a list of its former employees who defected to Russia, which consisted of 1391 (!) people, including one major general and 47 colonels.
Simon Shuster in his book "Showman" about Volodymyr Zelensky quotes former Secretary of the National Security and Defense Council Oleksiy Danilov, who said that at the beginning of the full-scale war, the most desertions among the security forces were in the SBU. The exact number was not given, but it was said that "their departure depleted the ranks of the SBU." So where are the bills to ban the SBU? Where are the accusations of undermining national security? Where are the calls to hold the entire SBU accountable for the actions of these employees?
It can be assumed that such an experienced lawyer as R. Amsterdam will certainly use these facts as arguments in support of his position.
Actions in defense of the UOC
Supporters of the UOC are also not sitting idly by, but taking vigorous actions to defend their Church. On March 26, 2024, the United Nations Ukraine website published a report from the Office of the UN High Commissioner for Human Rights "On the Human Rights Situation in Ukraine". It asserts that over the past three months, "clergymen and parishioners of the Ukrainian Orthodox Church continued to experience intimidation."
The report describes several cases of violent seizure of temples. On the same day, an interview with the UOC lawyer, Archpriest Nikita Chekman, was published on the YouTube channel of the NGO Public Advocacy, a human rights organization. The interview discusses specific violations of the rights of UOC believers, forcible seizure of temples, searches at the Center for Legal Protection of UOC Believers, arrests of journalists from the UOJ, and so on.
These facts of violations of believers' rights will be disseminated among international human rights organizations and will also be heard at the UN Human Rights Session.
In other words, defenders of the UOC are doing everything possible to draw the attention of the international community to violations of UOC believers' rights. And in competition with adversaries of the UOC trying to prove the opposite, defenders of the UOC seem to have a more fair chance to win. After all, there are so many offenses committed over the past 10 years that hiding or misinterpreting them is no longer possible. Moreover, most of them are well documented and formulated as statements to law enforcement and judicial authorities of Ukraine.
In addition, the Ukrainian authorities have decided to take actions that are almost zero-tolerated in the West. We are talking about encroachments on journalistic activity and the work of lawyers. Unfounded arrests of Orthodox journalists and gross unlawful interference in legal practice are perceived extremely negatively in the West.
But relying on the assistance of the international community and the reaction of Western countries to the violation of the right to freedom of conscience in Ukraine is not enough. The most important thing is the steadfastness and fortitude of believers within the country.
The guarantee of the existence of the UOC is not the protection from American or other lawyers, but the fidelity of believers to their Church, the readiness to defend their religious beliefs despite threats and intimidation.
You can take away the temple, but you cannot take away faith. You can illegally re-register a community, but if the community confirms its loyalty to the UOC and its Primate Metropolitan Onuphry, then it remains in the fold of the Church, and people continue to be in communion with all Christians as members of the Body of Christ. This cannot be fought or overcome by any anti-church laws or prohibitions. Our strength is in the fidelity to our religious choice, fidelity to Christ, in fulfilling His commandments.
What might happen next
Most likely, the anti-church bill 8371 will be put on hold for some time. They will wait for the reaction of Western society to the commissioned articles against the UOC and its defenders. Perhaps they will send a delegation of officials and representatives of various denominations to the United States, who will try to convince their counterparts that there is no persecution for faith in Ukraine. Unfortunately, things like church raids and illegal re-registrations of UOC communities in favor of the OCU will continue. But the decisive steps of the authorities to ban the UOC (or the absence of such steps) will mainly depend on the situation on the fronts.
This is all nothing new. Any authority, in various failures, tries to redirect public anger to someone else. It has always been this way. Let's remember the very first persecution of Christians under Emperor Nero. When in 64 AD almost the entire Rome burned down and the citizens guessed that the emperor had himself set fire to the city, then the authorities, without much thought, accused the Christians of arson.
A new religion, incomprehensible, suspicious – is a very convenient target to redirect the crowd's anger. The same thing can happen today.
If military failures follow, the authorities may intensify persecution of the Church so that Ukrainian society sees the UOC as an enemy, shifts its focus to dealing with it, and does not ask inconvenient questions from the authorities. But this is only one of many factors that will influence the situation. The opinions of Western countries and the struggle for power within Ukraine will also have their impact, inter alia.
Anyway, the most important thing is God's providence, which can steer the situation in ways that no one currently anticipates. "Many are the plans in a person's heart, but it is the Lord's purpose that prevails" (Proverbs 19:21).