ტერნოპოლის საოლქო საბჭოს ხელმძღვანელმა პოჩაევის ლავრის ჩხრეკისკენ მოუწოდა
ტერნოპოლის საოლქო საბჭოს ხელმძღვანელმა, პარტია ,,სვობოდას’’ დეპუტატმა მიხაილ გოლოვკომ შესთავაზა ჩხრეკის ჩატარება პოჩაევის ლავრის ტერიტორიაზე, კიევის მსგავსად. ამის შესახებ 0352.ua იუწყება.
„დღეს, როცა ყინული საბოლოოდ დაიძრა და ჩხრეკა ჩატარდა კიევ-პეჩორის ლავრაში, <…> შემოწმების დროს მათ იპოვეს პირები, რომლებსაც არ ჰქონდათ არანაირი საბუთი, რუსეთის მოქალაქეები, პრორუსული ლიტერატურა, დიდი თანხები და მრავალი სხვა. ანტიუკრაინული საქმიანობის მტკიცებულება. რა თქმა უნდა, გასაკვირია, რომ ასეთი ჩხრეკა არ მომხდარა ტერნოპოლის მხარის მთავარ მართლმადიდებლურ სალოცავში - პოჩაევის ლავრაში! უმაღლესმა რადამ კვლავ წარადგინა კანონპროექტი მოსკოვის ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვის შესახებ. ამიტომ, ძალიან მინდა ხელისუფლებამ საბოლოოდ მოუსმინოს საზოგადოებას და გაიგოს, რომ მტრის ეკლესიის აკრძალვა უბრალოდ აქტუალურია. უკრაინულ სალოცავებში მაქციებისა და წმინდა კოლაბორატორების ადგილი არ არის“, - განაცხადა მიხაილო გოლოვკომ.
საოლქო საბჭოს ხელმძღვანელმა ასევე მოითხოვა „სვობოდოვსკის“ No720 კანონპროექტის „მოსკოვის საპატრიარქოს აკრძალვის შესახებ უკრაინის ტერიტორიაზე“ მიღება, რომლის ავტორიც დეპუტატი ოქსანა სავჩუკია.
„მტრული, ანტიუკრაინული, ფიზიკური სტრუქტურა, რომელიც ამოფარებულია უკრაინელი მართლმადიდებელი მორწმუნეების ზურგს და ახორციელებს მრავალწლიან საქმიანობას უკრაინის სახელმწიფოს განადგურების მიზნით, საკანონმდებლო დონეზე უნდა აიკრძალოს<…> ჩვენ ერთად მივდივართ გამარჯვებისკენ!“ - შეაჯამა რაიონული საბჭოს თავმჯდომარემ.
შეგახსენებთ, რომ 22 ნოემბრიდან სბუ-მ ჩაატარა ჩხრეკის სერია უმე-ის მონასტრებსა და ეპარქიებში. კერძოდ, უსაფრთხოების ძალებმა გაჩხრიკეს კიევ-პეჩორის ლავრა და კორეცკის მონასტერი.