სბუ აქვეყნებს ტერნოპოლისა და კარპატის რეგიონში ჩხრეკის შედეგებს
სბუ-ს პრესსამსახურმა იტყობინება, რომ პოჩაევის სასულიერო სემინარიასა და ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიაში ჩხრეკისას მათ აღმოაჩინეს პროპაგანდისტული მასალები, რომლებიც უარყოფდნენ უკრაინის არსებობას.
მოხსენებაში აღნიშნულია, რომ ნაპოვნი ლიტერატურა უარყოფს „უკრაინელი ხალხის არსებობას, მათ ენას, ასევე უკრაინის სახელმწიფოებრიობის უფლებას და, პირიქით, აღნიშნულია, რომ ეს არის თითქოს ხელოვნურად შექმნილი სახელმწიფო“.
სბუ-მ ასევე განაცხადა, რომ ჩხრეკისას მათ იპოვეს „ქსენოფობიური და სიძულვილის შემცველი შინაარსის წიგნები სხვა ეროვნებისა და რელიგიების შესახებ შეურაცხმყოფელი ფაბრიკაციებით“. უმე-ის ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიის ერთ-ერთ ოთახში უშიშროების ძალებმა აღმოაჩინეს შევრონები "დიდი დონის არმიის" სიმბოლოებით.
„ყველა ეს ნივთმტკიცება არის საფუძველი უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლით (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა რასის, ეროვნების, რეგიონალური კუთვნილების, რელიგიური მრწამსის, ინვალიდობის და სხვა საფუძვლების მიხედვით) სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის საფუძველს იძლევა. ყველა მათგანი იგზავნება შესაბამის დამოუკიდებელ კვლევებზე. აღნიშნული კვლევების შედეგებიდან გამომდინარე, გატარდება შემდგომი პროცედურული ქმედებები“, - აცხადებენ დეპარტამენტის პრესსამსახურში.
შეგახსენებთ, რომ 27 ნოემბერს სბუ-მ ჩაატარა ჩხრეკა პოჩაევის სემინარიის ხელმძღვანელის სახლსა და ივანო-ფრანკოვსკის ეპარქიაში.