სინგურში, აქტივისტებმა დაბლოკეს უმე-ის ტაძარი და მოითხოვეს მეუ-ში გადასვლა
ჟიტომირის ეპარქიის სოფელ სინგურის ჯვრის ამაღლების ეკლესიის მახლობლად აქტივისტები შეიკრიბნენ, რომლებმაც გადაკეტეს ეკლესიის გზა და მოითხოვეს მეუ-ში გადასვლა. ფოტო: suspilne.media
28 ნოემბერს, ჟიტომირის ეპარქიის სოფელ სინგურის ჯვრის ამაღლების ეკლესიის მახლობლად ასამდე სოფლის მაცხოვრებელი შეიკრიბა, რომლებმაც გადაკეტეს ეკლესიის გზა და მოითხოვეს მეუ-ში გადასვლა. ინფორმაციას suspilne.media ავრცელებს.
მანამდე სოფლის მაცხოვრებლები შეიკრიბნენ მრგვალ მაგიდასთან, სადაც მეუ-ს წევრებმა ტაძრის მრევლს უმე-ის დატოვება მოსთხოვეს.
„ მრგვალი მაგიდის წევრებმა შეთანხმებას ვერ მიაღწიეს, ამიტომ სინგურის იმ მაცხოვრებლებმა, რომელთაც სურთ ეკლესიის გადაცემა მეუ-ში, ტაძრის დალუქვა გადაწყვიტეს. მრევლი, რომლებიც მეუ-ში გადასვლის მომხრე არიან, აცხადებენ, რომ სურთ, ეკლესია დაუბრუნდეს სოფლის თემს, რადგან ის ადგილობრივი მოსახლეობის ფულით აშენდა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ტაძრის წინამძღოლმა დუმენკოს მომხრეები ეკლესიაში არ შეუშვა. ტაძრის შიგნით დარჩა უმე-ის მრევლი, რომლებიც იცავდნენ თავიანთ სალოცავს.
ადგილობრივი ოფიციალური პირების თქმით, ტაძრის მშენებლობა ამჟამად სრულდება და შესაბამისად, არავის ეკუთვნის.
შემთხვევის ადგილზე იმყოფებოდა ნოვოგუივინსკის საბჭოს მდივანი ალექსანდრე ლოვინიუკი და პოლიციაც მივიდა ეკლესიაში წესრიგის დასამყარებლად.
გარკვეული პერიოდის შემდეგ, უმე-ის მრევლმა დატოვა ტაძარი, ხოლო მეუ-ს მხარდამჭერებმა დალუქეს კარები და განაცხადეს, რომ არავის შეუშვებდნენ.
შეგახსენებთ, რომ 2019 წლის 1 იანვარს, ჟიტომირის რაიონის სოფელ სინგურში, ჯვრის ამაღლების ეკლესიის საზოგადოებამ დაადასტურა თავის ერთგულება უმე-ისა და მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის მიმართ.
2019 წლის 2 თებერვლიდან, მეუ აქტივისტებმა დაიწყეს მცდელობები საზოგადოების "გადაყვანის ორგანიზებისთვის".
2019 წლის 5 მარტს, მოქალაქეთა ჯგუფმა გამოაცხადა, რომ ისინი იყვნენ უმე-ის ამჟამინდელი რელიგიური თემის კანონიერი მემკვიდრეები (სავარაუდოდ უმე-(კ)-სგან გაცემული დოკუმენტების მიხედვით) და ცდილობდნენ კანონიკური ეკლესიის ხელში ჩაგდებას.