სბუ-მ პოჩაევის სემინარიის რექტორს უნდობლობა გამოუცხადა
სბუ-მ ეჭვმიტანილად სცნო შუმსკის მთავარეპისკოპოსი იობი, პოჩაევის სასულიერო სემინარიის რექტორი. ინფორმაცია სბუ-ს ტელეგრამის არხზე გამოქვეყნდა.
უშიშროების ძალების ცნობით, უშიშროების სამსახურმა ეპისკოპოსის „ანტიუკრაინული საქმიანობის“ შესახებ „ერთმნიშვნელოვანი მტკიცებულებები“ შეაგროვა. სბუ ირწმუნება, რომ მან „გაავრცელა „შეტყობინებები“ სოციალური ქსელების საშუალებით, რომლებიც ამცირებდნენ უკრაინელების ეროვნულ ღირსებასა და ნაციონალიზმს. ასევე, თავისი ქმედებებით წვლილი შეიტანა რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის გაღვივებაში“.
ეს ყველაფერი, სბუ-ს ცნობით, იერარქმა გააკეთა ანონიმური ფეისბუქის პროფილის საშუალებით, სადაც მან „რუსი პროპაგანდისტების ნარატივები გამოიყენა“. გარდა ამისა, სემინარიის შენობაში, სბუ-მ აღმოაჩინა „ლიტერატურა, რომელიც იმეორებდა კრემლის „თეზისებს“ უკრაინის შიდა ვითარებასთან დაკავშირებით“.
ამ ფაქტების საფუძველზე, სბუ-მ არქიეპისკოპოსი უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 მუხლის 1 ნაწილით (მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რასის, ეროვნების, რეგიონული კუთვნილების, რელიგიური მრწამსის, შეზღუდული შესაძლებლობის და სხვა მახასიათებლების მიხედვით) ეჭვმიტანილად სცნო.
შეგახსენებთ, ადრე მიტროპოლიტმა თეოდოსმა თქვა, რომ სბუ-ს ოფიცრებმა, რომლებმაც "აღმოაჩინეს" ნოვოროსიის დროშა ზოლოტონოშას მონასტერში, "მთელი ქვეყნის მასშტაბით დასაცინი გახდნენ".