ანტიეკლესიური კანონპროექტი "ევროკავშირი" და "ხალხის მსახურები": რა მოხდება, თუ მიიღება
5 დეკემბერს „ევროკავშირის“ და „ხალხის მსახურის“ 24 დეპუტატმა რადას წარუდგინა კანონპროექტი 8262 „უკრაინის ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სამართლებრივი რეგულირების გაუმჯობესების შესახებ“. მას ერწყმის კიდევ ერთი კანონპროექტი 8221 „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის სფეროში ეროვნული უსაფრთხოების გაძლიერების უზრუნველყოფის შესახებ“. ორივე კანონპროექტი ურთიერთქმედებს ერთმანეთთან შინაარსობრივად და მიმართულია უმე-ის წინააღმდეგ.
როგორც უკრაინულ საინფორმაციო სააგენტოს განუცხადა კანონპროექტების ერთ-ერთმა ავტორმა ნ.პოტურაევმა მათ ხმა ორივე კანონის სასარგებლოდ უნდა მისცენ. ამავე განცხადებაში სახალხო დეპუტატმა შეცდომით უწოდა 8221 კანონპროექტის არსს: უკრაინაში რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის (რმე) საქმიანობის აკრძალვა. სინამდვილეში, არსი სხვაა: მეუ-ს უკრაინაში ერთადერთ მართლმადიდებლურ ეკლესიად დანიშვნა. ამის შესახებ დაწვრილებით წაიკითხეთ სტატიაში „კანონპროექტი უკრაინაში რმე-ის აკრძალვის შესახებ: რაში მდგომარეობს ინტრიგა“.
მაგრამ დებულება უკრაინაში რმე-ის და მასთან დაკავშირებული ყველა ორგანიზაციის აკრძალვის შესახებ ასევე წარმოდგენილია 8221 კანონპროექტში და ამის შესახებ არის მითითებები 8262 კანონპროექტში. თავად კანონპროექტი 8262 შექმნილია იმისთვის, რომ გაამარტივოს უმე-ს თემების გადასვლა მეუ-ში, რასაც ამ რელიგიური ორგანიზაციების მხარდამჭერები წლებია ცდილობენ. ახლა, როგორც ჩანს, მათი ძალისხმევა წარმატებით დაგვირგვინდება. მაგრამ ეს შორს არის 8262 კანონპროექტის ერთადერთი დებულებისგან. ახლა მოდით ვისაუბროთ ყველაფერზე თანმიმდევრულად.
გადასვლების გამარტივება
საიდუმლო არ არის, რომ მეუ-ს შექმნის შემდეგ, უმე-ის თემების მოსალოდნელი მასობრივი გადასვლები ამ რელიგიურ ორგანიზაციაში არ მომხდარა. თემების მთლიანი რაოდენობის რამდენიმე პროცენტი გადავიდა, მაგრამ ეს კომპენსირებული იყო უმე-ის ახალი სამრევლოების შექმნით. რატომღაც, მეუ-ს მხარდამჭერები თვლიან, რომ მთელი საქმე რთულ სამართლებრივ გადასვლის პროცედურაშია, რის გამოც რამდენიმე მორწმუნე, რომელიც უმე-ს ან მღვდელმსახურის ერთგულია, შეუძლია დაბლოკოს "უმრავლესობის" ნება.
დღეს, „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ კანონის თანახმად, გადაცემის შესახებ გადაწყვეტილებას „მიიღებს რელიგიური თემის იმ წევრთა რაოდენობის არანაკლებ ორი მესამედი, სადაც რელიგიური თემი უნდა იყოს აღიარებული საერთო კრების მიერ უფლებამოსილად “ და „დამოწმებული შესაბამისი რელიგიური თემის წევრების ხელმოწერებით, რომლებმაც მიიღეს ეს გადაწყვეტილება“.
ნორმა საკმაოდ ადეკვატურია, თუმცა არა სრულყოფილი. ის არავის უფლებებს არ ლახავს, რელიგიური თემის წევრებს საშუალებას აძლევს თავისუფლად გადაწყვიტონ თავიანთი დაქვემდებარების საკითხი და შეუძლებელს ხდის იმ ადამიანების ჩარევას რელიგიური თემის საქმეებში, რომლებიც ამ თემს არ მიეკუთვნებიან.
მაგრამ პრობლემა მდგომარეობს იმაში, რომ ეს წესი არ არის დაცული. უმეტეს შემთხვევაში თემის უმე-ში გადასვლის გადაწყვეტილებას იღებს არა რელიგიური, არამედ ტერიტორიული თემი, ე.ი. დასახლების მაცხოვრებლები, რომლებსაც შეუძლიათ ტაძარში მოსვლა ხანდახან ან საერთოდ არ გამოჩნდნენ იქ. ასეთი შემთხვევები საკმარისზე მეტია: სოფლის მეთაური ან ადგილობრივი აქტივისტები იკრიბებიან მოსახლეობასთან და გადაწყვეტენ ტაძრის მეუ-სთვის გადაცემას. რეალური რელიგიური საზოგადოების წევრები შეიძლება საერთოდ არ იყვნენ, ან მათი ყოფნა გადაწყვეტილებაზე არ იმოქმედებს. დღეს, უმე-ის სამრევლოები ცდილობენ დაიცვან თავიანთი უფლებები სასამართლოებსა და სამართალდამცავ ორგანოებში, მიუთითებენ იმ პუნქტზე, რომ მხოლოდ რელიგიური თემის წევრებს შეუძლიათ მიიღონ გადაწყვეტილებები თემის შესახებ. 8262 კანონპროექტის მიღებით ეს მდგომარეობა მკვეთრად შეიცვლება.
ამრიგად, კანონპროექტი ვარაუდობს, რომ „დადგენილებას დაქვემდებარების <...> შეცვლის შესახებ იღებს რელიგიური თემის საერთო კრების დამსწრე წევრთა არანაკლებ ორი მესამედი“. და მიუხედავად იმისა, რომ სიტყვა "რელიგიური" იქ არის წარმოდგენილი, ამით არავინ ტყუვდება. არსებული პირობებით მეუ-ში გადასვლის გადაწყვეტილებას მიიღებს უბრალოდ შეხვედრაზე დამსწრე ხალხი, სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ნებისმიერი.
8262 კანონპროექტის ეს დებულება მხოლოდ დააკანონებს თემების მეუ-ში გადაცემის პრაქტიკას ადგილობრივი (ან მოყვანილი) მაცხოვრებლების გადაწყვეტილებით, რომლებიც არ არიან რელიგიური თემის წევრები ან აქვთ პირობითი ურთიერთობა.
ახალი კანონპროექტის მიღებით, უკრაინაში გადარიცხვების ტალღა გახშირდება, როდესაც უმე-ის მორწმუნეებს უბრალოდ აცნობებენ იმის შემდეგ, რომ ისინი უკვე "გადასული" არიან მეუ-ში. შემდეგ კი მათი გადასაწყვეტია: ან იბრძოლონ თავიანთი უფლებებისთვის, მათ შორის საკუთრების უფლებისთვის, ან დაარეგისტრირონ ახალი საზოგადოება, ააშენონ ახალი ტაძარი, შეიძინონ ახალი ჭურჭელი და ა.შ.
ვის შეუძლია დაემორჩილოს და ვის არა
შემოთავაზებულია „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ კანონის მე-9 მუხლის დამატება ახალი პუნქტით: „სახელმწიფო აღიარებს რელიგიური ადმინისტრაციის უფლებას კანონიკურ და ორგანიზაციულ საკითხებში დაექვემდებაროს უკრაინასა და მის ფარგლებს გარეთ არსებულ ნებისმიერ რელიგიურ ცენტრს. გარდა უცხოური რელიგიური ორგანიზაციებისა, რომელთა საქმიანობა კანონით დადგენილი წესით აკრძალულია უკრაინის ტერიტორიაზე და ამ დაქვემდებარების თავისუფლად შეცვლა რელიგიური ადმინისტრაციის წესდებაში (დებულებაში) შესაბამისი ცვლილებების შეტანით. დაქვემდებარების შეცვლისა და წესდებაში შესაბამისი ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს რელიგიური ცენტრის (დეპარტამენტი) მმართველი ორგანოს საერთო კრება.
შემოთავაზებულია იგივე ცვლილება შევიდეს მე-10 მუხლში, მხოლოდ „რელიგიური ადმინისტრაციის“ ნაცვლად იგულისხმება „მონასტრები, რელიგიური საძმოები, მისიონერული საზოგადოებები“.
რელიგიური ცენტრების ქვეშ (ადმინისტრაციების) იგულისხმება ეპარქიები. მათ შეუძლიათ მიმართონ ნებისმიერს, გარდა იმ უცხოური რელიგიური ორგანიზაციებისა, რომელთა საქმიანობა კანონით აკრძალულია. ეს არის მითითება კანონპროექტზე 8221, რომელიც სავარაუდოდ აკრძალავს რმე-ს. სინამდვილეში, ეს არანაირად არ ეხება უმე-ს, მაგრამ პრობლემა მდგომარეობს შემდეგში: სახელმწიფო, როგორც ჩანს, აპირებს მოძებნოს არარსებული "კანონიკური კავშირი" უმე-სა და რმე-ს შორის და უმე გამოაცხადოს, როგორც მოსკოვის საპატრიარქოს დაქვემდებარებული სტრუქტურა.
მე-9 და მე-10 მუხლების იგივე პუნქტი შეიცავს უმე-ის ეპარქიებისა და მონასტრებისთვის მეუ-ში გადასვლის გამარტივებას. თუ თემების გადაცემას საერთო კრებაზე დამსწრეთა ხმების ორი მესამედი სჭირდება, მაშინ ეპარქიის ან მონასტრის გადასაყვანად საჭიროა მმართველი ორგანოს ან მონასტრის „საერთო კრების“ ხმების უბრალო უმრავლესობა. ამასთან, ამ საერთო კრების მონაწილეთა შემადგენლობა არ არის რეგლამენტირებული, რაც ბოროტად გამოყენების ფართო ველს ტოვებს.
თემების აღრიცხვის „გუგულისეული“ ტექნოლოგიები
8262 კანონპროექტის მიღებით შესაძლებელი გახდება თემის რეგისტრაცია, ფიგურალურად რომ ვთქვათ, „გუგულის“ ტექნოლოგიით, მისი სხვის „ბუდეში“ მოთავსებით. თუ დღეს თემის დასარეგისტრირებლად საჭიროა წარადგინოთ საბუთის დამოწმებული ასლი „ რომელიც ადასტურებს შენობის ფლობის ან სარგებლობის უფლებას, ან შენობის მფლობელის წერილობითი თანხმობა რელიგიური საზოგადოების წესდებაში (დებულებაში) განსაზღვრული რელიგიური ორგანიზაციის რეგისტრაციის მისამართზე “ ამ შემთხვევაში 8262 კანონპროექტის მიღებით ეს წესი გაქრება. ე. ი. შესაძლებელი გახდება მეუ-ს თემების რეგისტრაცია უმე-ის არსებული თემების მისამართზე, მათ ეკლესიებში, მონასტრებში ან სხვა შენობებში. მაგალითად, მაშინაც კი, თუ უმე-ს არ განდევნიან კიევ-პეჩორის ლავრიდან, არაფერი შეუშლის ხელს მეუ-ს დაარეგისტრიროს თავისი „კიევ-პეჩორის ლავრა“ იმავე მისამართზე.
თემების წესდებაში ცვლილებების აღრიცხვა
კანონპროექტი 8262 ასევე ამარტივებს ამ პუნქტს. თუ დღეს წესდების ახალ რედაქციაში დასარეგისტრირებლად საჭიროა წარადგინოთ „რელიგიური ორგანიზაციის უფლებამოსილი ორგანოს გადაწყვეტილების (ამონაწერის) დამოწმებული ასლი წესდებაში (დებულებაში) ცვლილების შეტანის შესახებ, რომელიც მიღებულია შესაბამისად. რელიგიური ორგანიზაციის წესდებაში (დებულებაში), რომლის წესდებაშიც არის შეტანილი ცვლილებები“, შემდეგ 8262 კანონპროექტში ეს დებულება ასე იკითხება: „უფლებამოსილი ორგანოს გადაწყვეტილების (ამონაწერის) სათანადოდ დამოწმებული ასლი. რელიგიური ორგანიზაცია წესდებაში (რეგლამენტში) ცვლილების შეტანის თაობაზე თან ერთვის რელიგიური ორგანიზაციის წესდებას ახალი რედაქციით.“
ანუ 8262-ე კანონპროექტის მიღებით შესაძლებელი იქნება გადაწყვეტილების მიღების პროცედურის უგულველყოფა, რაც გათვალისწინებულია რელიგიური თემის წესდებით. მაგალითად, თუ მონასტრის წესდებაში ნათქვამია, რომ საერთო კრება (უხუცესთა საბჭო ან სხვა მმართველი ორგანო) შეიძლება შეიკრიბოს მხოლოდ წინამძღვრის ინიციატივით, მაშინ კანონპროექტი 8262 ნებისმიერს აძლევს უფლებას შეიკრიბოს ეს ორგანო. ასევე, თუ, მაგალითად, ღია კენჭისყრა არის გათვალისწინებული, შესაძლებელია ფარული და სხვა მსგავსი რამის მოწყობა.
ეს გაკეთდა იმისთვის, რომ უმე-ის თემებს არ შეეძლოთ თავიანთ წესდებაში დაედგინათ გადაწყვეტილების მიღების ისეთი პროცედურა, რომლის დროსაც შეუძლებელი იყო თემის ადვილად გადაყვანა მეუ-ში, თემის წევრების აზრის იგნორირება. და თუ ასეთი გადაწყვეტილების მიღების პროცედურა უკვე გაწერილია წესდებაში - ისე, რომ არ იმუშაოს.
სახელმწიფო და კომუნალური ქონების უმე-ისთვის გადაცემის აკრძალვა (?)
შემოთავაზებულია „სახელმწიფო და კომუნალური ქონების იჯარის შესახებ“ კანონის მე-9 მუხლის დამატება შემდეგი წესით: „აკრძალულია სახელმწიფო ან კომუნალური ქონების უსასყიდლოდ, კრედიტით ან იჯარით რელიგიურ ორგანიზაციაზე გადაცემა. რომელიც უშუალოდ ან სხვა რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) განუყოფელი ნაწილია, არის რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) სტრუქტურაში (ნაწილია), რომლის წამყვანი ცენტრი (მენეჯმენტი) მდებარეობს უკრაინის ფარგლებს გარეთ, სახელმწიფოში, რომელიც აღიარებულია, როგორც სამხედრო აგრესორი უკრაინის წინააღმდეგ ან/და უკრაინის ტერიტორია დროებით აქვს ოკუპირებული.
ამასთან, ნებადართულია ქონების ასეთი გადაცემა სხვა რელიგიურ ორგანიზაციებზე.
უმე-ს არ აქვს საკონტროლო ცენტრები საზღვარგარეთ და არ შედის რმე-ის სტრუქტურაში, ფაქტობრივად, ეს დებულება მასზე არ ვრცელდება. თუმცა, არსებობს საშიშროება (და ძალიან დიდი), რომ უმე სახელმწიფო დონეზე შეიძლება აღიარებულ იქნას, ორგანიზაციად, რომელსაც აქვს კონტროლის ცენტრი რუსეთის ფედერაციაში.
ამისკენ პირველ ნაბიჯად შეიძლება ჩაითვალოს ელენა ბოგდანის გათავისუფლება სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელის პოსტიდან. 1 დეკემბერს ზელენსკიმ დაავალა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკას შეემოწმებინა უმე-ის წესდება „რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან საეკლესიო-კანონიკური კავშირის არსებობაზე და საჭიროების შემთხვევაში მიეღო კანონით გათვალისწინებული ზომები“.
ე. ბოგდანის რიტორიკამ ნათლად აჩვენა, რომ ნაკლებად სავარაუდოა მას აღმოეჩინა ასეთი კავშირი (რადგან არ არსებობს). მოსალოდნელია, რომ უწყების ახალი ხელმძღ ვანელი იქნება ადამიანი, რომელიც ზუსტად გამოავლენს ამ კავშირს.
ვინც არ გადავიდა - დაკარგა ტაძარი
„დასკვნითი და გარდამავალი დებულებები“ ამბობს, რა დაემართება მათ, ვისაც არ სურს „სწორ“ კონფესიაზე გადასვლა:
„ამ კანონის ძალაში შესვლამდე დადებული სახელმწიფო ან კომუნალური ქონების იჯარის, უსასყიდლო სარგებლობის ან სესხის გაცემის ხელშეკრულება, სტრუქტურაში შემავალ რელიგიურ ორგანიზაციასთან, უშუალოდ ან როგორც სხვა რელიგიური ორგანიზაციის (ასოციაციის) შემადგენელი ნაწილი, რომლის წამყვანი ცენტრი (ადმინისტრაცია) მდებარეობს უკრაინის ფარგლებს გარეთ იმ სახელმწიფოში, რომელიც კანონით არის აღიარებული, როგორც სამხედრო აგრესორი უკრაინის წინააღმდეგ ან/და უკრაინის ტერიტორიის ნაწილი დროებით ოკუპირებული აქვს, ძალას კარგავს ამ კანონის ძალაში შესვლის დღიდან.
ანუ, ყველა ეკლესია, მონასტერი და სხვა ობიექტი, რომელიც სახელმწიფო ან კომუნალურ საკუთრებაშია, ჩამოერთმევა უმე-ს. უპირველეს ყოვლისა, ეს საფრთხეს უქმნის კიევ-პეჩორის და პოჩაევის ლავრას, რადგან ისინი განსაკუთრებული ყურადღების ქვეშ არიან.
პირველი, სავარაუდოდ მოხდება 8262 კანონპროექტის მიღება იმ ფორმით, რომლითაც ის არსებობს. ეს ნიშნავს, რომ უკრაინა ელოდება თემების მასიურ გადაცემას მეუ-ში ადგილობრივი ხელისუფლების გადაწყვეტილებით, ადგილობრივ მოსახლეობასთან ერთად და არა თავად რელიგიური თემის წევრების გადაწყვეტილებით. ასეთი გადაწყვეტილებების გასაჩივრების შესაძლებლობა სასამართლო ან სამართალდამცავ ორგანოებში მცირე იქნება.
მეორეც, ეპარქიების, მონასტრების, საძმოსა და მისიების კუთვნილების შეცვლის პროცედურის შეცვლა შექმნის პირობებს მარტივი კომბინაციისთვის: მაცხოვრებლებს შორის ისინი ეძებენ „სუსტ რგოლს“ (ისინი, ვინც შეიძლება დაარწმუნონ გადასვლაზე), მოაწყონ ფიქტიური მმართველი ორგანოს სხდომა და გადაწყვეტილებით ამ ორგანომ გადასცეს ეპარქია ან მონასტერი მეუ-ს.
მესამე, მაშინაც კი, თუ თემები მოახერხებენ როგორმე დაიცვან თავი მეუ-ში გადაცემისგან, მათ შეიძლება მალე აღმოაჩინონ, რომ მეუ-ს საზოგადოება რეგისტრირებულია მათ მისამართზე და შემდეგ ორივე თემს მოუწევს ბრძოლა ტაძრისა და სხვა საეკლესიო ქონებისთვის.
მეოთხე, „რუსეთის ფედერაციასთან დაკავშირებულ“ რელიგიურ ორგანიზაციებთან სახელმწიფო და კომუნალური ქონების შესახებ ქირავნობის ხელშეკრულებების დარღვევა შექმნის პირობებს უმე-ის ყველა სამონასტრო და ჩვეულებრივი თემის გამოსახლებისთვის ამ საკუთრებაში არსებული შენობიდან.
ამავდროულად, ბევრი რამ იქნება დამოკიდებული იმაზე, გადაწყვეტს თუ არა ხელისუფლება აღიაროს უმე, როგორც რმე-თან დაკავშირებული სტრუქტურა. ჩვენ ვიმეორებთ: ამის საფუძველი არ არსებობს, მაგრამ ხელისუფლებას შეუძლია "იპოვოს" ისინი (როგორც სბუ ახლა პოულობს კომპრომატებს) ან გამოიგონოს. ძალიან მალე გაირკვევა, ნამდვილად სურს ხელისუფლებას დასაჯოს„რუსული აგრესიის მომხრეების ანაფორაში“ , თუ ეს მხოლოდ შირმაა, რომლის მიღმაც იმალება უკრაინაში ქრისტეს ეკლესიის განადგურების სურვილი.
მაგრამ ნებისმიერ შემთხვევაში, უმე-ზე ზეწოლა გაგრძელდება, რაც იმას ნიშნავს, რომ ჩვენ გველოდება განსაცდელები, რომლებიც გააძლიერებს ჩვენს რწმენას, თუ მხოლოდ სიმხდალეს არ ჩავუღრმავდებით.
,,და არა ჰფრთხებით არარაჲთ მჴდომთა მათგან, რომელი-იგი არს მათდა სახე წარწყმედისაჲ, ხოლო თქუენდა – ცხორებისა; და ესე ღმრთისა მიერ. რამეთუ თქუენ მიგემადლა ქრისტჱსთჳს არა ხოლო მისა მიმართ სარწმუნოებაჲ, არამედ მისთჳს ვნებაჲცა (ფილიპ. 1:28, 29).