მიტ. ლუკა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მიერ დაწესებულ სანქციებზე
უმე-ის იერარქმა, რომელიც შედის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს ახალი სანქციების სიაში - ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ, აღნიშნა, რომ ეს გადაწყვეტილება მისთვის მოულოდნელი არ ყოფილა, რადგან პოლიტიკური მიზანშეწონილობა აქტიურად კარნახობს მის პირობებს და არღვევს ადამიანის ძირითად უფლებებს, უკრაინის კონსტიტუციასა და ელემენტარულ მორალურ ნორმებს. ამის შესახებ ვლადიკამ თავის Telegram არხზე დაწერა.
„როდესაც წარსულს ვიხსენებ, არ მეშინია იმის თქმა, რომ მთელი ამ წლების განმავლობაში ჩვენი ეპარქია ემსახურებოდა ღმერთს და ახლობლებს, ქვეყნის მოქალაქეების „სწორად“ და „არასწორად“ დაყოფის გარეშე. დარწმუნებული ვარ, რომ ჩვენ გავაგრძელებთ ქრისტეს მსახურებას, მისი სიყვარულის მცნების შესრულებას! ვცდილობდით დავხმარებოდით ყველას, ვისაც უჭირდა ან დახმარება სჭირდებოდა. პროექტმა "სიყვარული მოწყალეა" უკვე შეაგროვა რვა მილიონზე მეტი გრივნა ბავშვთა საავადმყოფოების აღჭურვილობისთვის, ხუთ ათას ლიტრზე მეტი დონორული სისხლი, მილიონობით გრივნა  გაჭირვებულთა ყოველდღიური გამოკვებისთვის, სამხედრო ჰოსპიტალის შესაკეთებლად, ჰუმანიტარული ტვირთის შეგროვების ორგანიზება გააკეთა. 2022 წლის მარტში, მოახდინა ათასზე მეტი ადამიანის ევაკუაცია საბრძოლო ზონიდან (მარიუპოლისა და პოლოგის მაცხოვრებლების, რომელთაგან ორას ორმოცდაათზე მეტი ბავშვთა სახლის აღსაზრდელი იყო) - ეს მხოლოდ ნაწილია იმისა, რაც უფლის წყალობით გავაკეთეთ. ღვთის წყალობით, იყო და გრძელდება მრავალი პროექტი, რომელიც ემსახურებოდა და ემსახურება ჩვენს საზოგადოებას - უკრაინელ ხალხს. ისინი ემსახურებიან არა ჯილდოების გამო (რაც არავის მიუღია), არამედ ქრისტეს გულისთვის, ამიტომ დიდება ღმერთს ყველაფრისთვის, რაც იყო და რაც იქნება!” - თქვა მეუფემ.
იერარქმა ასევე აღნიშნა, რომ მას არ აღელვებს საკუთარი ბედი, გარდა ღმერთის წინაშე პასუხისა, მაგრამ წუხს და ლოცულობს ეკლესიის წინააღმდეგ აჯანყებულთათვის, რომელსაც უფლის მსგავსად განრისხება არ შეუძლია.
ზაპოროჟიის სამწყსოს მიმართვაში მიტროპოლიტმა ლუკამ ყველას მოუწოდა, მიმართონ სინანულის ლოცვასა და მარხვას და აღნიშნა, რომ ამაზეა დამოკიდებული დედა ეკლესიის მომავალი.
„ძველი და ახალი აღთქმის ისტორიის მაგალითებიდან ვიცით, რომ არავინ წავა გაუგონარი, თუნდაც ცოდვილი და წარმართი. მონანიება, გაძლიერებული ინტენსიური მარხვა, მინდობა ღმერთზე - ეს არის ჩვენი თავდაცვა ადამიანის სახეებს ამოფარებული მტრის თავდასხმებისგან. დარწმუნებული ვარ, უფალი უფრო მეტად მოუსმენს თავის მორწმუნეებს, თუ ჩვენ ერთად, გულწრფელად და განუწყვეტლივ შევევედრებით მას, მხარს დავუჭერთ ერთმანეთს და, შესაბამისად, ჩვენს ეკლესიას! გთხოვ, დაუღალავად ილოცოთ მათთვის, ვინც თავისი მოქმედებით „გვისურვებს“ გადარჩენას! ღმერთმა იცის მათი სახელები“, - დასძინა ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა.
შეგახსენებთ, რომ 11 დეკემბერს ზელენსკიმ სანქციები დააწესა საქმეთამმართველისა და უმე-ის კიდევ ექვსი წარმომადგენლის წინააღმდეგ.