ფანარიონის მღვდელი გამოეხმაურა უმე-ის შესახებ "95 კვარტალის" გამოსვლას
მღვდელმა ტარასი პეტრუნიაკმა, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ესპანეთისა და პორტუგალიის მიტროპოლიის სამხრეთ ესპანეთის ოლქის მმართველმა, კომენტარი გააკეთა მჟკ-სთან, 95-ე კვარტალის გამოსვლაზე, რომელიც ეხებოდა უმე-ის ცილისწამებას.
მ. ტარასიმ შეგვახსენა, რომ „იუმორი და სატირა ადამიანის ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია, რაც გარკვეულწილად საზოგადოების განვითარების ინტელექტუალური დონის მაჩვენებელია. და, ეჭვგარეშეა, რაც უფრო ერუდირებულია საზოგადოება, მით უფრო მაღალია იუმორის ხარისხი“. მისი აზრით, უკრაინა დღეს ამ თვალსაზრისით მძიმე პერიოდებს გადის. „მათმა იუმორმა („95 კვარტალი“, რედ) უმე-ის მიმართ გამახსენა ჩემი გარდაცვლილი ბებიის ნათქვამი იმის შესახებ, თუ როგორ ტოვებს ბრძენი თმა სულელ თავს“, - თქვა მღვდელმა.
„გასაგებია ის პრობლემები, რაც ხალხს აქვს ელექტროენერგიის გათიშვასთან დაკავშირებით. და თუ ჩვეულებრივი უკრაინელებისთვის ეს გამოწვეულია ქვესადგურებსა და ტრანსფორმატორებზე რაკეტების დარტყმით, მაშინ ჩვენს ზოგიერთ ვარსკვლავს ალბათ თავში მოხვდა რაკეტა, როგორც "95-ე კვარტალს". და ამგვარად, ეწყებათ დაბნელება "ნათელ" თავებში, ღმერთო შეუნდე კომიკოსებს", - თქვა მღვდელმა.
მან სინანული გამოთქვა, რომ „95 კვარტალი“ სამიზნედ პოლიტიკოსებს კი არ ირჩევს, არამედ ეკლესიას, რომელსაც პასუხის გაცემა არ შეუძლია.
„სამწუხაროდ უნდა განვაცხადო, რომ არ მაქვს საშუალება შევაფასო მათი, როგორც ყოველთვის, პრინციპული კრიტიკა უკრაინელი პოლიტიკოსების მიმართ. იმისდა მიუხედავად, რომ მათი გამოსვლების კრეატიულობამ უკვე მიაღწია პლინტუსის მიუწვდომელ (ტავტოლოგიისთვის ბოდიში) სიმაღლეებს, ისინი დარჩნენ უბრალო ადამიანებად, როგორც ჩვენ ვამბობთ გალიჩინაში, "ისეთივე მარტივი, როგორც ვერანდის კარი". კვარტალის წევრებმა ისე დამაჯერებლად წარმოაჩინეს დასავლეთ უკრაინელები, რომ მათ აუცილებლად გაიგებენ ჩემს გალიციური დიალექტს“, - თქვა მამა ტარასიმ.
მან გაიხსენა უკრაინის სახალხო არტისტის იური რიბჩინსკის სიტყვები, რომ „ხელოვანი ადამიანი, რომელიც პოლიტიკაში მიდის, არ ხდება თავისუფალი. ხოლო ადამიანური ხელოვნების მთელი სილამაზე იმაში მდგომარეობს, რომ ის მაღლა დგას პარტიებზე, პოლიტიკოსებზე და ა.შ. ეს არის მისი კოლოსალური გავლენა ხალხზე, რომელსაც ის წარმოადგენს.
მღვდელმა სინანულით აღნიშნა, რომ იგივე არ შეიძლება ითქვას ,,95-ე კვარტლის’’ მსახიობებზე, რომელთა საქმიანობაც მან შეადარა საერთო კონტრაცეპციის საგანს.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მამა ტარასი პეტრუნიაკმა მიმართა კიევში ფანარიონის ეგზარქოსს უმე-ის ირგვლივ არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით.
შეგახსენებთ, რომ გადაცემაში "95 კვარტალი" კომიკოსები "ოსტატურად ხუმრობდნენ" ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილებაზე უკრაინაში უმე-ის აკრძალვის შესახებ.