არესტოვიჩი: იქმნება შთაბეჭდილება, რომ რუსეთის დაზვერვა ხელს უწყობს უმე-ს აკრძალვას
პრეზიდენტის ოფისის უფროსის მრჩეველმა ალექსეი არესტოვიჩმა განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვის ინიციატივა, რომელსაც მილიონობით უკრაინელი მხარს უჭერს, რუსული დაზვერვისთვის შეიძლება იყოს ხელსაყრელი. ამის შესახებ მან სოციალურ ქსელში დაწერა.
„ეკლესიის, როგორც ასეთის აკრძალვა, რომელსაც მილიონობით უკრაინელი იდენტიფიცირებს, გავლენისგან გათავისუფლების დახმარების გარეშე... გარდამავალი მხარდაჭერის პროგრამის გარეშე... ხანდახან მრჩება შთაბეჭდილება, რომ მსგავსი კანონმდებლობა რუსეთის დაზვერვის ბრძანებულებაა. “- თქვა არესტოვიჩმა.
ამავდროულად, ის თვლის, რომ უმე-ში მიმდინარეობს „მოსკოვისგან ემანსიპაციის ძალიან სერიოზული პროცესები“, რომელსაც სახელმწიფომ, პირიქით, უნდა დაუჭიროს მხარი და არ ჩაერთოს აკრძალვებში.
„ამ პროცესებისა და პიროვნებების მხარდაჭერა არ ჩანს, მაგრამ დროში წელავენ და არ კრძალავენ... დეკოლონიზაციაზე იმდენს საუბრობენ და სახელმწიფოს სტრატეგია და მეთოდები ჯერ კიდევ მოსკოვის ავტოკრატიის საუკეთესო ტრადიციებშია. დაამატა ალექსეი არესტოვიჩმა.
შეგახსენებთ, არესტოვიჩმა ადრე აღნიშნა, რომ რთული იქნებოდა უმე-ის აკრძალვა, რადგან მას ჰყავს მილიონობით მორწმუნე და ათასობით მრევლი მთელი ქვეყნის მასშტაბით.