ეპისკოპოსი ნიკიტა: ადვოკატმა სარჩელი შეიტანა მედიის წინააღმდეგ, რომელიც ცილს მწამებს
უმე-ის იერარქმა, ივანო-ფრანკოვსკის ეპისკოპოსმა ნიკიტამ განაცხადა, რომ მან სარჩელი შეიტანა მასმედიის წინააღმდეგ, რომელმაც გამოაქვეყნა ცილისმწამებლური ინფორმაცია მის წინააღმდეგ, ასევე ფოტო, სადაც იგი საცვლებში იყო გადაღებული ჩერნივცში სბუ-ს ჩხრეკის დროს. ამის შესახებ ეპისკოპოსმა 2022 წლის 15 დეკემბერს კიევ-პეჩორის ლავრაში, დევნილი და ჩაგრული ეკლესიის საკითხებზე მიძღვნილ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
„ჩემმა ადვოკატმა სარჩელი შეიტანა „ლევი ბერეგის“ წინააღმდეგ (რესურსი, რომელიც აქვეყნებდა ეპისკოპოს ნიკიტასა და დიაკონ პავლეს ფოტოებს, ასევე ცილისწამებას „სოდომის სკანდალის“ შესახებ, რედ.)“ - თქვა ეპისკოპოსმა.
ამბობს, რომ სამართალდამცავები ამ ფაქტზე არანაირ კომენტარს არ აკეთებენ: „მე თვითონ ვეკითხები გამომძიებლებს, როგორ მოვიქცეთ და რა ვქნათ. ყველა მხრებს იჩეჩავს. მაგრამ ჩემი იურისტები კატეგორიულები არიან "ლევი ბერეგთან" მიმართებაში. სარჩელი შეტანილია“.
ამ ინციდენტზე კომენტირებისას იურიდიული განყოფილების ხელმძღვანელმა, დეკანოზმა ალექსანდრე ბახოვმა განაცხადა, რომ გამოძიება უნდა დაიწყოს იმის თაობაზე, თუ როგორ შეიძლება აღმოჩნდეს საგამოძიებო მოქმედებების დროს სამართალდამცავების მიერ გადაღებული ფოტოები ჟურნალისტების ხელში.
„აუცილებელია პასუხისმგებლობის ქვეშ დადგნენ ის პირები, რომლებმაც ჩაატარეს საგამოძიებო მოქმედებები, თუ ვინ და რატომ მისცა ჟურნალისტებს არასაჯაროო ინფორმაცია. არც ფოტოები და არც ჩხრეკის ვიდეო არ უნდა ჩავარდნილიყო გარეშე პირის ხელში. ამისათვის უნდა მიმართოთ სამართალდამცავ ორგანოებს გამოძიების დაწყების მოთხოვნით. იმიტომ, რომ არის კითხვები – როგორ მოხვდა მასმედიაში საიდუმლო ინფორმაცია“, – განაცხადა მამა ალექსანდრემ.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ეპისკოპოსმა ნიკიტამ ჩერნივცის ეპარქიაში ჩხრეკის დეტალებზე ისაუბრა.