სოფელ კნიაგინინში, მეუ-ს წევრებმა დაიკავეს უმე-ის ტაძარი
2022 წლის 24 დეკემბერს, მეუ-ს დამპყრობლებმა მიიტაცეს ჯვრის ამაღლების ეკლესია რივნის რაიონის სოფელ კნიაგინინში, იუწყება რივნის ეპარქიის პრესსამსახური.
რეიდერებისგან ტაძრის მიტაცება მოხდა 2022 წლის 24 დეკემბერს დილით. თვითმხილველების თქმით, ტაძარში მეზობელი დასახლებებიდან უამრავი ადამიანი მივიდა. მათ დაუბრკოლებლად გატეხეს საკეტები და ეკლესიაში ისე შევიდნენ, თითქოს ღვთისმსახურებას ესწრებოდნენ.
„მეუ-ს მხარდამჭერებს არ აქვთ რელიგიური შენობის საკუთრების უფლების დამადასტურებელი არანაირი სამართლებრივი დოკუმენტი, რადგან ე.წ. გადასვლის შეხვედრიდან მხოლოდ 7 დღე გავიდა. ამ პერიოდში ტაძრის საკუთრებაში გადასვლა შეუძლებელია“, - ნათქვამია ანგარიშში.
როგორც მჟკ-მ ადრე დაწერა, სოფელ კნიაგინინში, მეუ-ის თავდამსხმელები ცდილობდნენ უმე-ის ტაძრის ხელში ჩაგდებას.