ადვოკატი:შევამოწმებთ იჯარის ხელშეკრულებას და საბიუჯეტო სახსრების გამოყენებას მეუ-ს მიერ
ვიქტორია კოხანოვსკაია მორიგ პირდაპირ ეთერში კიევ-პეჩორის ლავრის დასაცავად. ფოტო: скриншот видео страницы правозащитницы в Facebook
ვიქტორია კოხანოვსკაია, უმე-ს იურისტი, ადგენს მეუ-ს ტაძრების ჩამონათვალს, რომლებიც მიეკუთვნება უკრაინის სახელმწიფო, რეგიონალური და ადგილობრივი მნიშვნელობის არქიტექტურულ ძეგლებს. თავის სოციალურ ქსელებში უფლებადამცველი გამომწერებს სთხოვს, გააზიარონ ამ ტაძრების სახელები და მისამართები.
„ჩვენ ვიწყებთ და გვაქვს უფლება შევამოწმოთ მოვლის პირობები, იჯარის ხელშეკრულებები, კომუნალური გადასახადების გადახდა“, - დასძინა კოხანოვსკაიამ.
ადვოკატი ასევე გეგმავს გაარკვიოს, გამოიყო თუ არა ბიუჯეტიდან რაიმე თანხები მეუ-ს ტაძრების მოვლა-პატრონობის, რეკონსტრუქციის, შეკეთებისთვის და დაზუსტდეს, იყო თუ არა თანხების ბოროტად, არაგონივრულად გამოყენება.
ვიქტორია კოხანოვსკაია ითხოვს მეუ-ს ძეგლების შესახებ ინფორმაციის გაგზავნას Facebook-ზე შექმნილი ჯგუფის ,,უკრაინის ქალთა ძალის’’ პირად შეტყობინებაში.
მანამდე მჟკ-მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მიტროპოლიტ პავლესთვის ხელმისაწვდომი ინფორმაციის თანახმად, ახალი წლიდან უმე-ის მორწმუნეები ვერ შეძლებენ ლოცვას ზემო ლავრის ეკლესიებში იჯარის ხელშეკრულების ვადის გასვლის გამო.