საკონსტიტუციო სასამართლომ განმარტა, თუ როგორ იმუშავებს ანტიეკლესიური კანონი
უკრაინის საკონსტიტუციო სასამართლოს ბრიფინგზე მოსამართლე ალექსანდრე პეტრიშინმა განაცხადა, რომ კანონში, რომელიც საკონსტიტუციო სასამართლომ კანონიერად ცნო 27 დეკემბერს, არ არის ნახსენები რაიმე კონკრეტული რელიგიური ორგანიზაცია, რომელსაც სახელი უნდა შეეცვალოს.
„საკითხი, ვისზე ვრცელდება ეს კანონი, არის რელიგიური ექსპერტიზის საკითხი. „სინდისის თავისუფლების შესახებ“ კანონის შესაბამისად ტარდება რელიგიური ექსპერტიზა. კომისიაში, რომელიც ატარებს ექსპერტიზას, შედიან რელიგიის შემსწავლელი სპეციალისტები, ასევე აღნიშნული რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლები (სავარაუდოდ, უმე-ის წარმომადგენლები - რედ.)“, - განაცხადა მან.
მოსამართლე პეტრიშინმა ასევე განაცხადა, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს 27 დეკემბრის სხდომაზე სადავო იყო რელიგიური ექსპერტიზის საკითხი, თუმცა, მისი აზრით, ეს არასწორია, რადგან ეს იყო ადრე, ამ საკანონმდებლო ინიციატივებამდე და ყოველთვის მოქმედებდა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 27 დეკემბერს საკონსტიტუციო სასამართლომ ძალაში დატოვა კანონი რელიგიური ორგანიზაციების იძულებით გადარქმევის შესახებ, რომელთა ცენტრიც აგრესორ ქვეყანაში მდებარეობს.