ლომაჩენკო - ღალატის გაცვლისთვის: "აზოვის" რეაქცია ეკლესიის შესახებ მოკრივის პოსტზე
31 დეკემბერს უკრაინელმა მოკრივემ, მსოფლიოს ყოფილმა ჩემპიონმა სამ წონით კატეგორიაში ვასილი ლომაჩენკომ ინსტაგრამის საკუთარ გვერდზე გამოაქვეყნა ნაწყვეტი ბანჩენსკის მიტროპოლიტ ლონგინის ქადაგებიდან. მიტროპოლიტი ამბობს, რომ უკრაინის სახელმწიფომ დაიწყო ომი ღმერთის, უფლის ეკლესიისა და უკრაინელი ხალხის წინააღმდეგ.
„ჩვენ გვაქვს შესაძლებლობა ვაჩვენოთ, რამდენად ერთგულები ვართ მამაზეციერისა და ჩვენი დედაეკლესიის მიმართ, ვართ თუ არა ნამდვილი მართლმადიდებლები და გვწამს თუ არა ღმერთის და რამდენად ერთგულები ვართ მის მიმართ! როგორც ამბობენ, მეგობრებს გასაჭირში შეიცნობენ, ამიტომ დღეს ჭეშმარიტი მართლმადიდებელი სწორედ ჩვენი ეკლესიისთვის ყველაზე რთულ მომენტში იჩენს თავს. დღეს ჩვენ მოგვეცა დიდი შესაძლებლობა, დავამტკიცოთ, ვართ თუ არა ღვთის სასუფეველში მარადიული სიცოცხლის ღირსი! მშვიდობა ყველას!"- ლომაჩენკომ მიტროპოლიტის ქადაგებიდან ნაწყვეტის დაწერა.
მოკრივის პოსტს უკრაინელი ნაციონალისტები მაშინვე გამოეხმაურნენ. აზოვის პოლკის შტაბის უფროსმა ბოგდან „ტავრ“ კროტევიჩმა გამოაქვეყნა პოსტი Twitter-ზე ლომაჩენკოსგან ახალი „მედვედჩუკის“ შექმნის წინადადებით, რომლისთვისაც „ბევრი ჩვენი ბიჭი შეიძლება გათავისუფლდეს ტყვეობიდან“. თავის ინსტაგრამის პოსტში მან უბიძგა სბუ-ს და მიმართა უსაფრთხოების ძალებს: ”სბუ, ვფიქრობ, შეგიძლიათ აქ იმოქმედოთ, რას ფიქრობთ? და თუ მას სახელმწიპო მოღალატედ გამოვიყვანთ, შეგიძლიათ გაცვალოთ ბევრ უკრაინელ პატრიოტზე, რომლებიც ტყვეობაში არიან’’.
როგორც მჟკ იტყობინება, ვასილი ლომაჩენკომ დაიწყო მორჩილება კიევ-პეჩორის ლავრაში, ის ეხმარება სეფისკვერის გამოცხობაში.