დესიატინის ეკლესიის დანგრევის მომხრეები აგროვებენ აქტივისტებს და სამხედროებს
ყოფილი სახალხო დეპუტატი, მოძრაობა გადავარჩინოთ ძველი კიევის დამფუძნებელი, იგორ ლუცენკო, მოუწოდებს სამხედროებს და მათ, ვინც თვლის, რომ დესიატინის ეკლესია უნდა დაინგრეს, 18 იანვარს მივიდნენ სასამართლოში და შეუერთდნენ აქციას დემონტაჟის მხარდასაჭერად. ამის შესახებ ინფორმაცია ლუცენკომ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე გამოაქვეყნა.
„პირველ რიგში მივმართავ სამხედროებს, რომლებიც 18 იანვარს შეძლებენ კიევში ყოფნას. და ასევე ყველა შეგნებულ მოქალაქეს, რომელიც შეშფოთებულია. უკრაინის ისტორიის ეროვნული მუზეუმის ტერიტორიაზე, დესიატინის ეკლესიის მახლობლად, რმე-ის მიერ უკანონოდ აშენებული "მონასტრის" დანგრევის საქმეზე სასამართლო პროცესი 18-30 იანვარს, გაიმართება ბოგდან ხმელნიცკის ქუჩა 44B, კიევი, უკრაინა, 01054 ოთახი 18, მოსამართლე ბარანოვი დ.ა.“, - წერს იგი.
ლუცენკო არ მალავს შეხვედრის მიზანს და გვთავაზობს გამოიყენოს ხელსაყრელი მომენტი სასამართლოზე ზეწოლის და აქტივისტების შეკრების მიზნით, რათა „სურათი“ იგივე იყოს, რაც წინა აქციებში დესიატინის ეკლესიის დანგრევის მოთხოვნით.
„ახლა ჩვენ უნდა მივაღწიოთ ტაძრის სწრაფ დემონტაჟს და თქვენ ყველას გესმით, რომ უკეთესი მომენტი შეიძლება არც იყოს. ფოტოები ჩვენი აქციებიდან გასულ წლებში. სასურველია ამდენივე ხალხი მაინც უნდა გვყავდეს აქციებზე“, - იძახის ყოფილი სახალხო დეპუტატი.
შეგახსენებთ, რომ დესიატინის ეკლესიის დემონტაჟი და სასამართლოს შესაბამისი გადაწყვეტილება კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ უკვე გამოაცხადა.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის ისტორიის ეროვნული მუზეუმის საქმეში, ლუცენკო, რაიონული ადმინისტრაციული სასამართლოს ვებგვერდის მასალების მიხედვით თუ ვიმსჯელებთ, ერთ-ერთი მხარე არ არის. თუმცა, ყოფილი დეპუტატი უკვე დიდი ხანია იბრძვის დესიატინისის ეკლესიის დანგრევისთვის - ხან პარლამენტის კომიტეტში დებატების მოწყობით, ხან ტაძრის საკეტის გატეხვით.