სკანდალი რუმინულ ტელევიზიაში:ზელენსკი გააკრიტიკეს უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიების გამო
2023 წლის 15 იანვარს რუმინელმა პოლიტიკოსმა, ყოფილმა სახალხო დეპუტატმა ჟელუ ვიშანმა რუმინეთის ტელევიზიით ისაუბრა "დანაშაულებზე, რომლებსაც ისინი (უკრაინის ხელისუფლება) სჩადიან უფლის მსახურების წინააღმდეგ". რუმინული ტელევიზიის ეთერიდან ვიდეო ვრცელდება ქსელში, კერძოდ, ის უფლებადამცველმა და ორგანიზაცია „უკრაინის ქალთა ძალაუფლების“ ხელმძღვანელმა ვიქტორია კოხანოვსკაიამ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე გამოაქვეყნა.
„ის ზელენსკი, რომელსაც მე ვიცავდი, ხურავს 100 რუმინულ ეკლესიას და კრძალავს რუმინულ ენას ამ ეკლესიებში. ჰეი ზელენსკი! ეს ჩვენი ხალხია! როგორ ფიქრობთ, კიდევ როდემდე მოუწევს ამ უბედურ ხალხს იმ მწუხარების ატანა, რომელიც გასული წლის ბოლოს მათ თავს გადახდათ და რუმინელებს რუმინულად ლაპარაკი აუკრძალეთ? თქვენ, ვინც თამაშობთ გლობუსით. გამოდი ჩემთან პირდაპირ ეთერში რუმინეთის ტელევიზიით და დამელაპარაკე მე, შენ ან შენი ერთ-ერთი მრჩეველი. მე არ ვარ პუტინისტი“, - განაცხადა ვიშანმა.
თავის ემოციურ გამოსვლაში რუმინელმა პოლიტიკოსმა განაცხადა, რომ მსოფლიო და განსაკუთრებით რუმინეთი ეხმარება უკრაინის ხელისუფლებას, ხოლო მან ეკლესიის წინააღმდეგ რეპრესიები დაიწყო.
„ის ზელენსკი, რომელსაც ყველა ელოლიავება, ჩვენს რუმინელებს თავზე გადააბიჯა! ჩვენ, რუმინეთი, ყოველთვის მის გვერდით ვართ. ჩვენ, რუმინეთი, მას ყველაფერში ვეხმარებით, სწორედ ახლა ვხარჯავთ ასობით მილიონ ევროს მისთვის. ჩვენ, რუმინეთმა, მისკენ მიმავალი ტანკები და ყველა იარაღი გავატარეთ და ის ჩვენს რუმინელებს სახლში კლავს. თქვენ ნახეთ, როგორ თქვა ეპისკოპოსმა ლონგინმა, რომ სწორედ მან გაგზავნა სბუ 140 ტაძარში ჯაშუშების მოსაძებნად. უბედური! “, – აღნიშნა პოლიტიკოსმა.
წამყვანები ვიშანს საუბარს აწყვეტინებდნენ და სწორი ლექსიკის გამოყენებას სთხოვდნენ. თუმცა, სტუდიაში მას მხარი დაუჭირა სატელევიზიო გადაცემის კიდევ ერთმა მონაწილემ:
„მღვდელზე დანით თავდასხმა! წმინდა სამოსში გამოწყობილ მღვდელს შეასხეს ბრილიანტის მწვანე, ღვთისმსახურება შეაწყვეტინეს, ხალხს ეს უკანასკნელი ნუგეში წაართვეს - რწმენა და მართლმადიდებლური ეკლესია! ამიტომ, ხალხი იკრიბება სხვა ადგილებში, რადგან ეშინიათ, იმიტომ რომ დევნიან, აკავებენ, მათთან აგზავნიან სბუ-ს და პროკურატურის წევრებს, თუნდაც იმ ადგილებში, სადაც ისინი შეიკრიბნენ ეკლესიის გარეთ სალოცავად. ეს არც ინკვიზიციის დროს იყო! ისინი გვაოცებენ! ამის გამართლება არ არსებობს! ჩვენ აღარ ვსაუბრობთ ეროვნულ უმცირესობებზე, ეს არის ნამდვილი დანაშაული, რომელსაც ისინი სჩადიან უფლის მსახურების მიმართ“, - განაცხადა ქალმა.
ვიშანმა ასევე გაიხსენა უმე-ის ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის მიტროპოლიტის ლონგინ ჟარას მოწამვლა.
„მიტროპოლიტი ვერცხლისწყლით მოწამლეს! რუმინეთის სახელმწიფომ თავისი სიტყვა უნდა თქვას. უკრაინის სახელმწიფოს ხელისუფლება კლავს ჩვენს ხალხს! ვის ვეხმარებით?!“ - დაასკვნა მან.
შეგახსენებთ, რომ 2017 წელს მიტროპოლიტმა ლონგინმა საჯაროდ გამოაცხადა, რომ მოწამლული იყო ვერცხლისწყლით, მაგრამ პატიობს მის მკვლელებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, Fox News-ის ცნობით, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ თავისი „საიდუმლო პოლიცია“ გაგზავნა იმ ეკლესიებში, სადაც ჩხრეკა ჩატარდა. ამერიკელი ჟურნალისტი დარწმუნებულია, რომ „არ შეიძლება ჯარისკაცების გაგზავნა ეკლესიებში, ვერ დააპატიმრებ ათეულობით მღვდელს, რადგან არ დაგიჩოქეს. არ შეიძლება მთელი რელიგიის აკრძალვა“, - თქვა მან.