მან დუმენკოს თვითწმინდა უწოდა: საქმე აღიძრა ლავრის ვიკარის წინააღმდეგ
2023 წლის 17 იანვარს უკრაინის გენერალურმა პროკურატურამ (შემდგომში - GPU) აღძრა სისხლის სამართლის საქმე წმინდა მიძინების კიევ-პეჩერის ლავრის ვიკარის, მიტროპოლიტ პავლეს (ლებედი) წინააღმდეგ.
საქმე უმე-ის ეპისკოპოსის წინააღმდეგ აღიძრა უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161, მუხლის მე-2 ნაწილის მიხედვით („მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა მათი რასის, ეროვნების ან რელიგიისადმი დამოკიდებულების მიხედვით“), თქვა დეპუტატმა იაროსლავ იურჩიშინმა Telegram-ზე.
პოლიტიკოსის თქმით, მას მოეჩვენა, რომ მიტროპოლიტ პავლეს განცხადებები საშობაო ქადაგების დროს უმე-ის ხელმძღვანელის ეპიფანეს (დუმენკოს) შესახებ უთანხმოებას თესავდა მორწმუნეებს შორის.
იურჩიშინმა დაადასტურა, რომ სწორედ უკრაინის გენერალური პროკურატურისთვის მიმართვის საფუძველზე აღიძრა საქმე ლავრის ვიკარის წინააღმდეგ.
წმ. აღაპიტ მღვიმელის სახელობის ეკლესიაში ქადაგების დროს, მიტროპოლიტმა პავლემ მეუ-ს ხელმძღვანელს ეპიფანეს (დუმენკო) თვითწმინდა, ხოლო უმე(კს)-ის ხელმძღვანელს ფილარეტს (დენისენკო) სქიზმატი უწოდა.
თუმცა, დეპუტატმა იურჩიშინმა არ აღნიშნა, რომ იმავე მიმართვისას მიტროპოლიტმა პავლემ მოუწოდა უმე-ის მრევლს დუმილისა და ლოცვისკენ და ასევე არ დაემორჩილონ მეუ-ს წარმომადგენლების პროვოკაციებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, კიევ-პეჩერის ლავრის ვიკარმა მიტროპოლიტმა პავლემ განაცხადა, რომ უკრაინა ნადგურდება არა მხოლოდ გარედან, არამედ შიგნიდანაც.