რუსეთთან დაკავშირებული კონფესიები ზამთრის ბოლომდე აიკრძალება, დეპუტატი
რუსეთის ფედერაციასთან ასოცირებული რელიგიური ორგანიზაციების აკრძალვის შესახებ კანონპროექტი, რომელიც პარლამენტს მინისტრთა კაბინეტმა წარუდგინა, სწრაფად მიიღება - ზამთრის ბოლომდე მაინც, პირველი მოსმენით დამტკიცდება. ამის შესახებ ,,5 არხის’’ ეთერში განაცხადა დეპუტატმა „ხალხის მსახურის“ პარტიიდან, უმაღლესი რადას ეროვნული უსაფრთხოების, თავდაცვისა და დაზვერვის კომიტეტის წევრმა ფიოდორ ვენისლავსკიმ.
„ეს კანონპროექტი პრიორიტეტულია უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოების თვალსაზრისით და სახელმწიფო სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის უზრუნველყოფის საკითხები აშკარად ჭარბობს კრემლში საკონტროლო ცენტრის მქონე რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის აკრძალვის შესაძლო ნეგატიურ შეფასებას. ვვარაუდობ, რომ ეს კანონი საკმაოდ სწრაფად იქნება მიღებული“, - განაცხადა სახალხო დეპუტატმა „ვფიქრობ, რომ ზამთრის ბოლომდე არის ყველა შანსი, რომ ეს კანონპროექტი პირველი მოსმენით მაინც იყოს მიღებული.
დეპუტატმა აღნიშნა, რომ უმაღლესი რადას რეგულაციებით გათვალისწინებული ალტერნატიული კანონპროექტების შემოღების დრო შეიძლება შემცირდეს და პარლამენტის მომავალ სესიამდე მიიღება „სრული სურათი ძირითადი და ალტერნატიული კანონპროექტების შესახებ“.
ვენისლავსკის თქმით, „საერთაშორისო აქტები ადამიანის უფლებათა სფეროში, რომლებიც უზრუნველყოფენ აზრისა და რელიგიის თავისუფლებას, ამ უფლების შეზღუდვის საშუალებას იძლევა, კერძოდ, საზოგადოებრივი წესრიგის ინტერესებიდან გამომდინარე“.
„ვფიქრობ, საბოლოო ვერსიაში ჩვენ დავწერთ კანონპროექტს ისე, რომ თუ რელიგიური ორგანიზაცია უარს არ იტყვის აგრესორი ქვეყნის კონტროლზე, არ განაცხადებს, რომ არ არსებობს კავშირები - არც კანონიკური და არც ორგანიზაციული, არც ლეგალური - ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში უკვე იქნება, საკითხი მოგვარებულია“, - განაცხადა პარლამენტარმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, გუშინ მინისტრთა კაბინეტმა დაარეგისტრირა რადას №8371 კანონპროექტი „უკრაინის რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის შესახებ უკრაინის ზოგიერთი კანონის ცვლილებაზე“, რომელიც კრძალავს რელიგიურ გაერთიანებებს, რომელთა საკონტროლო ცენტრები აგრესორ ქვეყანაში მდებარეობს.