ლავრის სატრაპეზო ეკლესიაში მღეროდნენ „მოსკალის“ მკვლელობაზე
ლავრის სატრაპეზოში ტაძარში ჩაატარეს კონცერტი მოსკოველების მკვლელობაზე. ფოტო: скриншот видео ФБ-страницы Кохановской
2023 წლის 23 იანვარს კიევ-პეჩერის ლავრის სატრაპეზო ტაძარში, გაერთიანების დღის აღსანიშნავად, გაიმართა ჯგუფის „ხორეა კოზაცკას“ კონცერტი სახელწოდებით „თავისუფლების სული“. კერძოდ, შესრულდა სიმღერა ,,მოსკალების’’ მკვლელობისა და მოსკოვის განადგურების შესახებ, რომელსაც "იესო აკურთხებს". სიმღერის ფრაგმენტი ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე ადვოკატმა ვიქტორია კოხანოვსკაიამ გამოაქვეყნა.
კომენტარებში ხალხი წერს, რომ მოვლენით შოკირებულია.
„ღმერთო, რა ხდება?! კონცერტების გამართვის ადგილი არ აქვთ! სალოცავის შეურაცხყოფა!!!შეხედეთ მუსლიმებს, მეჩეთში ასეთ რამეს არასოდეს დაუშვებენ!!! Და ჩვენ? ეს ზედმეტია!!! იქ სადაც უნდა ევედრებოდნენ ღმერთს...“ - წერს ნატაშა გუდზი.
„ეს რა არის? ამიტომ გვართმევენ ჩვენს სალოცავებს? არა მარტო ბილწავენ, არამედ ლოცვის ნაცვლად კონცერტებსაც მართავენ?“ - წერს კაროლინა ველუშჩაკი.
„ღმერთო შეიწყალე. ლავრა სჭირდებოდათ იქ კონცერტების გასამართად... სალოცავად არა? არც წმინდანების სადიდებლად? არამედ კონცერტების გასამართად, ”- წერს ანა პავლიუკი.
”და როგორ უნდა დაამარცხონ ჩვენმა მეომრებმა მტრები, თუ ეს კეთდება ჩვენს ტაძრებში!?!?!”, - კითხულობს ლუდმილა დიდარი.
"საშინელება. მასხრად აგდება, ეს არის ის, რისთვისაც მათ სჭირდებათ ტაძრები, სალოცავების მასხრად ასაგდებად  ”- წერს ლუდმილა მილა.
მოგვიანებით ფეისბუქმა წაშალა კოხანოვსკაიას პოსტი, რომელსაც 58 000 ნახვა ჰქონდა და მან ვიდეო ხელახლა გამოაქვეყნა.
„ფეისბუქი... მასიურად ბლოკავს კიევ-პეჩერის ლავრაში ღვთისგმობის ვიდეოს, რომელიც ჩაატარეს 2023 წლის 22 იანვარს, ფსევდოპატრიოტებმა უკრაინის კულტურის სამინისტროს ნებართვით“, - წერს კოხანოვსკაია.
როგორც მჟკ-მ ადრე დაწერა, უმე-მ განაცხადა, რომ მეუ-ს „მსახურება“ კიევ-პეჩერის ლავრაში უკრაინის სირცხვილია.