კიევ-პეჩერის ლავრის ძმები: ჩვენ ერთგულები ვართ უმე-ისა და ჩვენი წინამძღვრის
კიევ-პეჩერის ლავრის სასულიერო პირებმა და ძმებმა უარყვეს ეპიფანე დუმენკოს განცხადებები, რომ ისინი სავარაუდოდ აპირებენ მეუ-ში გადასვლას.
„ეპიფანე დუმენკომ გამოთქვა იმედი, რომ ჩვენ, კიევ-პეჩერის ლავრას ძმები, გადავალთ ან სავარაუდოდ გვსურს გადავიდეთ მეუ-ში“, - ნათქვამია მიმართვაში, რომელიც გამოქვეყნდა მონასტრის ვებგვერდზე. „თუმცა, <…> როგორ შეიძლება რომელიმე ქრისტიანმა ილოცოს ეკლესიაში , მძარცველებთან ერთად, რომლებმაც ჯერ განდევნეს ქრისტეს სხეულის წევრები ამ სალოცავიდან და განაგრძონ ამას ჩვენი სახელმწიფოს სხვა ტერიტორიაზე და შემდეგ იწვევენ მათ „საერთო ლოცვაზე?”
ლავრის მცხოვრებლებმა ისაუბრეს ბოლო პერიოდში განხორციელებულ შევიწროებაზე: „მიმდინარეობს ჩხრეკა, აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე, სანქციების დაწესება, საბანკო ანგარიშების დაბლოკვა, ყველანაირი დაბრკოლება. ღვთისმსახურება, ტაძრების უკანონო და ძალდატანებით წართმევა, მუქარა და ტალახის სროლა ისმის საინფორმაციო სივრცეში“.
ბერები ლავრასთან მიმართებაში ხელისუფლების ამჟამინდელ ქმედებებს ასი წლის წინანდელ საბჭოთა  სახელმწიფო პოლიტიკური ადმინისტრაციის მეთოდებს ადარებენ.
„მაშინ, სპა-ს (სახელმწიფო პოლიტიკური ადმინისტრაციის) დახმარებით ლავრაში, ყველა ეკლესია მიიტაცეს. განახლებული "ცოცხაი ეკლესია" იმედოვნებდა, რომ სპა-ს დახმარებით, ეკლესიებთან ერთად ბერებსაც გადაიბირებდნენ. მაგრამ ხუთასზე მეტი ბერიდან ათი ადამიანი არ დაადგა ცრუ გზას და მალევე მოინანიეს. ჩვენ ვცდილობთ გავაგრძელოთ ლოიალობის ეს ტრადიცია, ამიტომ, თუ ვინმესგან (ვინც გეტყვით) გაიგებთ ჩვენი პოზიციის ცვლილების შესახებ, არ დაიჯეროთ“, - აცხადებენ მიმართვის ავტორები.
მათი თქმით, ისინი არ იტყვიან უარს „არც მთლიანად და არც ნაწილობრივ თავიანთ სარწმუნოებაზე მუდმივად ცვალებადი პოლიტიკური მანიპულაციების გამო“.
„გარწმუნებთ, რომ ჩვენ ვიყავით, ვართ და ვიქნებით ჭეშმარიტებაში და ერთგულები ვართ ჩვენი კანონიკური ეკლესიისა და მისი წინამძღოლის, მისი უნეტარესის მიტროპოლიტ ონუფრის“, - ხაზგასმით აღნიშნეს ლავრის ბერებმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე ეპიფანე დუმენკომ გამოთქვა მოსაზრება, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის მცხოვრებთა უმეტესობა გადავა იმავე სახელწოდების მეუ-ს "მონასტერში" მას შემდეგ, რაც ქვედა ლავრა ჩამოერთმევა უმე-ს და "თუ არაფერი დაემუქრება მათ."