წმინდა სოფიას ტაძარი ეპიფანეს აღსაყდრების იუბილეს აღსანიშნავად გაიხსნა
კიევის წმინდა სოფიას საკათედრო ტაძარში, ამ სტრუქტურის ხელმძღვანელის თანამდებობაზე ეპიფანე დუმენკოს დანიშვნიდან მეოთხე წლისთავთან დაკავშირებით, მეუ-ს „ღვთისმსახურება“ გაიმართა. ღონისძიებას უკრაინის ფანარიონის ეგზარქოსი, კომანის ეპისკოპოსი მიქაელი ესწრებოდა, იუწყება pomisna.info.
გარდა აღსაყდრების თარიღისა, დუმენკომ 44-ე დაბადების დღეც აღნიშნა. ყოფილმა მიტროპოლიტმა სიმონ შოსტატსკიმ „სრულიად ეკლესიის“ სახელით მიულოცა დაბადების დღე იუბილარს და ასევე კიევ-პეჩერის ლავრაში პირველი „მსახურების“ ჩატარება. მისი თქმით, „ლიტურგიამ“ ქრისტეშობის დღესასწაულზე ღვთისმშობლის მიძინების საკათედრო ტაძარში „დასაბამი დაუდო რუსული სულიერი ოკუპაციის ბორკილებისგან უკრაინელი ხალხის უძველესი სალოცავის განთავისუფლების პროცესს, რომლითაც იგი იყო შებოჭილი ბოლო რამდენიმე საუკუნის განმავლობაში. ”
საპასუხო სიტყვაში ეპიფანემ გამოთქვა იმედი, რომ „კიდევ უფრო მეტი და-ძმა <...> იტყვის უარს მოსკოვის უღელზე“.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინელი ბერძენი კათოლიკეების ხელმძღვანელი სვიატოსლავ შევჩუკი მოელის, რომ წმინდა სოფიას ტაძარი და სხვა უკრაინული სალოცავები საერთო გახდება ყველა "კიევის ეკლესიის მემკვიდრესთვის".