დაბომბვის შედეგად უხუცესი ზოსიმას მიერ დაარსებული მონასტერი დაინგრა
2023 წლის 31 იანვარს, ძლიერი დაბომბვის შედეგად, ვოლნოვახის მახლობლად მდებარე წმინდა მიძინების ნიკოლო-ვასილიევსკის მონასტერი ძლიერ დაზიანდა, იტყობინება მონასტრის ტელეგრამის არხი.
„რამდენიმე დღე ზედიზედ მონასტერი იბომბებოდა მძიმე ტექნიკიდან, რომლის შედეგადაც შენობის კედლებზე 1 მეტრის დიამეტრის ხვრელებია გაჩენილი. მონასტრის ტერიტორიაზე ბევრი ღრმა ორმოა, ხეები გადაჭრილია, ყველაფერი განადგურებულია. 31 იანვარს, დილით, კასეტური ჭურვები დაეცა მონასტერს. რაკეტები აფეთქდა ჰაერში და ირგვლივ ყველაფერი ასობით გამანადგურებელი ფრაგმენტითაა გახლეჩილი“, - ნათქვამია მოხსენებაში.
სარაკეტო ჭურვის ფრაგმენტის მოხვედრის შედეგად 62 წლის ასაკში გარდაიცვალა მონასტრის მღვდელმთავარი, იერონმონაზონი ბონიფატი. ლიტურგიის შემდეგ მღვდელი ერთი შენობიდან მეორეში გადადიოდა, მაგრამ რამდენიმე მეტრში ჭურვის ფრაგმენტი მოხვდა. საომარი მოქმედებების ბოლო თვეებში მამა ბონიფატი ყოველდღე ტაძარში იყო და ყოველდღე აღსარებას იბარებდა მონასტრის მკვიდრებისა და მრევლისგან.
დებმა და ძმებმა მღვდელი სამონასტრო რიტუალით დაკრძალეს მონასტრის სასაფლაოზე, მამა ალიპიეს სამლოცველოსთან.
როგორც მონასტერში თქვეს, 31 იანვარს, დღის მეორე ნახევარში, მაღალი სიზუსტის რაკეტებმა (სავარაუდოდ HIMARS MLRS) დედათა კორპუსს მიაყენეს გამანადგურებელი დარტყმა.
„დაახლოებით 3-4 რაკეტამ შენობა მეორე სართულიდან სარდაფამდე გაჭრა. კელიები და მთელი შენობა მთლიანად განადგურდა და მათი აღდგენა შეუძლებელია. ამ დროს შენობაში მოხუცი დედები და მონაზვნები იყვნენ. ფრაგმენტმა დაჭრა მონაზონი. მან მძიმე დაზიანებები მიიღო და საავადმყოფოში გადაიყვანეს, მაგრამ მისი გადარჩენა ვერ მოხერხდა. დედაომ უარი თქვა საერთო ევაკუაციაზე და დარჩა მშობლიურ მონასტერში მამა ზოსიმას გვერდით. მან იცოდა საფრთხის შესახებ, მაგრამ მთლიანად მიენდო ღვთის ნებას და მზად იყო ნებისმიერი შედეგისთვის. დების თქმით, გარდაცვალებამდე ერთი დღით ადრე მან უარი თქვა საჭმელზე, მოელოდა სხვა სამყაროში გარდაუვალ გადასვლას და ემზადებოდა უფალთან შესახვედრად. დედაო 85 წლის იყო. იგი დაკრძალეს კასპეროვსკის მონასტერში“, - ამბობენ მონასტერში.
მონასტერი ლოცვას ითხოვს მოკლული მღვდელმონაზონი ბონიფატისა და მონაზონისათვის.
გასული წლის გაზაფხულიდან მონასტრის 7 მკვიდრი დაიღუპა და კიდევ რამდენიმემ სხვადასხვა სიმძიმის დაზიანებები მიიღო.
ასევე, მონასტერი ითხოვს ლოცვას ყოველ დღე 21.00 საათზე საომარი მოქმედებების შეწყვეტისთვის.
ვილოცოთ, რომ ნიკოლსკოეში ჭურვები აღარ ჩამოვარდეს და სხვა არავინ მოკვდეს?! ღმერთს ყველაფერი შეიძლება შეავედრო, შევავედრებთ ჩვენს სულგრძელ მონასტერსაც და სოფელსაც! მოდით ვილოცოთ ჩვენი სიტყვებით ყოველდღე საღამოს 9 საათზე, სულ მცირე ხუთი წუთით მაინც მხურვალედ ღვთის წინაშე! და მოწყალე ღმერთი აუცილებლად მოგვისმენს ყველას და შეაჩერებს ბოროტ ძალებს და მათ იარაღს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
როგორც ადრე მჟკ წერდა, დაბომბვის შედეგად ვოლნოვახას მახლობლად მდებარე მონასტერში იერომონაზონი და მონაზონი დაიღუპნენ.