სბუ კოლომოისკთან და უმე-ში: რატომ არის ასეთი განსხვავება?
1 თებერვალს უკრაინელები აქტიურად განიხილავდნენ სბუ-ს ჩხრეკას ცნობილი ბიზნესმენის იგორ კოლომოისკის სახლში, რომელიც ჩართული იყო ,,უკრნეფტისა’’ და ,,უკრტატნეფტის’’ მართვაში. უშიშროების ძალები აცხადებენ, რომ ნავთობპროდუქტების ქურდობა და გადასახადებისგან თავის არიდება 40 მილიარდ გრივნას შეადგენს.
და არც ისე დიდი ხნის წინ, სბუ-მ ჩაატარა ფართომასშტაბიანი ჩხრეკა და შემოწმება უმე-ის ეკლესიებსა და მონასტრებში. რატომ ვსაუბრობთ ამაზე და ვადარებთ? რა კავშირშია აქ? ყურადღება მიაქციეთ სბუ-ს თანამშრომლების დამოკიდებულებას კოლომოისკთან და უმე-ის ობიექტებში ჩხრეკის დროს.
შეხედეთ ამ ფოტოებს. უსაფრთხოების ძალები მივიდნენ კაცთან, რომელიც ეჭვმიტანილია სახელმწიფოს მილიარდი დოლარის მოპარვაში და პატივისცემით გაიხადეს ფეხსაცმელი. სახლში წინდებით მოძრაობენ, რათა პატრონი არ გაანაწყენონ.
ახლა კი გავიხსენოთ, როგორ მუშაობდა სბუ უმე-ში. უსაფრთხოების ძალები საკურთხეველში შეიჭრნენ, იქ ქალი მოწმეები შეიყვანეს და ტრაპეზის გაჩხრეკაც კი სცადეს.
და როგორ მუშაობდა სბუ ჩერნივცში ეპარქიის ადმინისტრაციაში ჩხრეკის დროს, ეს უკვე ცალკე საკითხია. უშიშროების ძალები ამსხვრევენ კარებს, ეპისკოპოსს პირქვე აგდებენ იატაკზე, უდანაშაულო ადამიანებს საცვლების ამარა უღებენ ფოტოებს და ავრცელებენ მედიაში.
და რატომ არ გადაიღეს კოლომოისკი საცვლების ამარა, პირქვე დაწოლილი იატაკზე? რატომ არ ჩაამტვრიეს მისი სახლის კარი?
იქნებ უბრალოდ ისეთი საშინელი რამ იპოვეს უმე-ში, რომ იქაური სასულიერო პირები სხვა მოპყრობას არ იმსახურებდნენ? დიახ, მათ იპოვეს ბავშვთა ბიბლიები, ლოცვების წიგნები, კატეხიზმები. კიდევ ერთი წერილი რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსს. საშინელება. ეს ვერ შეედრება ქვეყნიდან მოპარულ უბედურ 40 მილიარდ გრივნას.
სხვათა შორის, იმავე დღეს, როდესაც კოლომოისკის სახლში ჩატარდა ჩხრეკა, უმაღლესმა ანტიკორუფციულმა სასამართლომ სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისგან გაათავისუფლა პარტია ,,ხალხის მსახურის’’ სახალხო მოადგილე ვოლოდიმირ გევკო, რომელმაც არ წარადგინა საცხოვრებლის ქირავნობის  ოდენობა 3 მილიონ 700 ათასი გრივნა. იცი რა მიზეზით? სახალხო დეპუტატმა მოინანია.
როგორც ჩანს, არავის გაუკვირდება, თუ კოლომოისკიმ, ჯარში გაფლანგვაში ჩართული თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებმა ან ელიტის სხვა წევრებმა, რომელთა პასუხისგებაში მიცემა მოულოდნელად გადაწყვიტეს, იგივენაირად „მოინანიონ“.
ყველა ეს ადამიანი უბრალო ადამიანისთვის წარმოუდგენელ ზარალს აყენებს ქვეყანას.
მიუხედავად ამისა, სრული ძალით ისმის შეძახილები, რომ სწორედ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიაა საზოგადოების თითქმის მთავარი მტერი და ყველა ჩვენი უბედურების მიზეზი. უბრალოდ უნდა გაუმკლავდეთ მას, რომ ბედნიერად ვიცხოვროთ.
ჩვენ ვარსებობთ სამყაროში, სადაც პოლიტტექნოლოგები აკონტროლებენ ადამიანებს და მათ თავში „აუცილებელ“ აზრებს უყრიან მედიისა და სოციალური ქსელების მეშვეობით. და დროა გავიგოთ, რომ ამ აზრებს ყველაზე ხშირად საერთო არაფერი აქვს ხალხისა და საზოგადოების ინტერესებთან. მათ შორის -  ეკლესიის ირგვლივ არსებულ ვითარებაში. ჩვენ უნდა მოვუსმინოთ, გავაანალიზოთ და გამოვიტანოთ საკუთარი დასკვნები. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ჩვენ ყოველთვის მარიონეტები ვიქნებით, რომლებიც მორჩილად აკეთებენ იმას, რასაც უბრძანებენ.