ბალისტიკური დარტყმის შედეგები სუმის ცენტრში ვერბის კვირას. ფოტო: ბალისტიკური დარტყმის შედეგები სუმის ცენტრში ვერბის კვირას. ფოტო: "ქვეყანა"
დილა ვერბის კვირას, დიდი მართლმადიდებლური დღესასწაულის დროს, ტაძრებში მიმდინარეობს ღვთისმსახურება. "მართლმადიდებელი ქვეყნის" არმია, რომელიც მთელი ძალით "ბრძოლობს სატანიზმთან" "ქრისტიანული ფასეულობების"ათვის "წმინდა ომში", რაკეტით იერიშს ახორციელებს მშვიდი ქალაქის სუმების ცენტრში. იწვის ტროლეიბუსი, ასობით მშვიდობიანი ადამიანის სხეული მიმოფანტულია ასფალტზე.
პატრიარქმა კირილმა ცოტა ხნის წინ ტკივილით თქვა ასეთი სიტყვები: "მეც, როგორც მოსკოვის და მთელი რუსის პატრიარქს, რომლისთვისაც მოსკოვი და კიევი ჩვენი მართლმადიდებლობის დედაქალაქებია, განსაკუთრებით რთულია დილით გაღვიძება იმ აზრებით, თუ როგორ იტანჯება ჩემი ხალხი უკრაინაში".
ჩვენ ძალიან იმედოვნებთ, რომ პატრიარქი კირილი გამოვა ომის დაგმობით, რომელშიც იტანჯება "მისი ხალხი", განაცხადებს, რომ მას არ აქვს უფლება "წმინდა" ეწოდოს, გამოხატავს თანაგრძნობას დაღუპულთა ნათესავებისთვის და მოითხოვს საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტას.
არსებობს კიდევ ერთი ვარიანტი. ვთქვათ, რომ "მისი ხალხი" ექსკლუზიურად რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო საზღვრების ფარგლებში იმყოფება. პრინციპში, უკრაინაში ეს უკვე დიდი ხანია ყველამ გაიგო.