დაბრუნდებიან თუ არა უმე-ის მორწმუნეები ევროპიდან?
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეთა დევნის საკითხში, სხვა ყველაფერთან  ერთად, არსებობს ერთი ასპექტი, რომელზეც ახლა ცოტა ადამიანი ფიქრობს. და მაინც, ეს უაღრესად მნიშვნელოვანია.
ერთიანობის მინისტრმა ჩერნიშოვმა განაცხადა, რომ ის ომის შემდეგ ევროკავშირიდან უკრაინელი ლტოლვილების 70-75%-ის დაბრუნებას ელის. მისი თქმით, მათი უმეტესობის დაბრუნების წარმატება დამოკიდებული იქნება იმაზე, თუ რას გააკეთებს უკრაინა ამისთვის: „რეფორმებს, ხელფასების ზრდას, საბინაო საკითხების მოგვარებას, სოციალური საკითხების მოგვარებას“.
როგორც ჩანს, მინისტრის ციფრები ძალიან გაზვიადებულია. მაგრამ საქმე ამაშიც კი არ არის. ხელფასების, საცხოვრებლისა და სოციალური მომსახურების გარდა, „ეკლესიის საკითხი“ შეიძლება ძალიან მნიშვნელოვანი არგუმენტი იყოს ბევრი „ევროპელი“ უკრაინელისთვის. კარგად არის ცნობილი, რომ ქვეყანაში უკვე არის რიგი რეგიონები, რომლებიც „გაწმენდილია“ უმე-ის ეკლესიებისგან. ამავდროულად, დღეს ევროკავშირში უკრაინის ეკლესიის დიასპორა ასზე მეტ თემს ითვლის.
შესაძლოა, მიგრანტების უმეტესობისთვის „ეკლესიის საკითხი“ გადამწყვეტი არ იყოს სახლში დაბრუნება არ დაბრუნების საკითხში. მაგრამ ნამდვილად იქნებიან ისეთებიც, ვისთვისაც ტაძარში მისვლის შესაძლებლობა ან შესაძლებლობა გადამწყვეტი იქნება.
რატომ უნდა დაბრუნდნენ ისინი, მაგალითად, ივანო-ფრანკოვსკის, ლვოვის ან თუნდაც კიევის ოლქებში (დედაქალაქი არ ითვლება), თუ იქ პრაქტიკულად არ არის ეკლესიები? განსაკუთრებით თუ ევროკავშირში მათ შეუძლიათ რელიგიურ მსახურებაზე დასწრება ყოველგვარი დაბრკოლების გარეშე?
რა თქმა უნდა, ჩვენს ჩინოვნიკებს შეუძლიათ განაგრძონ საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვების შეკვეთა, რომლის მიხედვითაც არცერთი უკრაინელი არ უჭერს მხარს უკრაინულ მართლმადიდებლურ ეკლესიას. მაგრამ სინამდვილეში ყველაფერი სხვაგვარადაა.
და თუ მთავრობას ნამდვილად სურს თავისი მოქალაქეების დაბრუნება, ის ვალდებულია ყველაფერი გააკეთოს ამის მისაღწევად.