საბერძნეთის ეკლესია დაეთანხმა აფრიკაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეგზარქოსის გადაყენებას
2023 წლის 8 თებერვალს საბერძნეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა მიიღო გადაწყვეტილება აფრიკაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეგზარქოსის, კლინის მიტროპოლიტ ლეონიდეს (გორბაჩოვის) გადაყენების შესახებ, იუწყება ელადის მართმადიდებლური ეკლესიის ოფიციალური ვებგვერდი.
სინოდის შედეგების შემდეგ გავრცელებულ პრესრელიზში ნათქვამია, რომ სინოდის წევრებს ეცნობათ ალექსანდრიის პატრიარქ თეოდორე II-ის გზავნილი, რომელიც ეხება აფრიკაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეგზარქოსის, მიტროპოლიტ ლეონიდეს გადაყენებას.
წმიდა სინოდმა მიიღო ერთსულოვანი გადაწყვეტილება, „ძველი საეკლესიო ბრძანების მიხედვით“, გაეგზავნა ცირკულარი „ზემოხსენებული დეპონირების შესახებ“ ათენის მთავარეპისკოპოსს და ბერძნული ეკლესიის ყველა მიტროპოლიტს.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ალექსანდრიის ეკლესიის სინოდმა უფლებამოსილება ჩამოართვა კლინის მიტროპოლიტ ლეონიდეს.