რომის პაპი და ფანარის მეთაური აღდგომის დღესასწაულის საერთო თარიღს განიხილავენ
რომის პაპი ფრანცისკე და კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომე კათოლიკეებისა და მართლმადიდებლებისთვის აღდგომის აღნიშვნის საერთო თარიღს განიხილავენ. ამის შესახებ ვატიკანის ხელმძღვანელმა კონგოსა და სამხრეთ სუდანში მოგზაურობის დროს იეზუიტებთან საუბარში ისაუბრა, იუწყება tass.ru.
პონტიფიკის თქმით, მხარეები იმედოვნებენ, რომ ამ საკითხს გადაწყვეტენ 2025 წლის შეხვედრის დროს, რომელიც ემთხვევა პირველი მსოფლიო კრების 1700 წლის იუბილეს.
„ჩვენ ვემზადებით 2025 წლის შესახვედრად. პატრიარქ ბართლომესთან გვსურს შეთანხმება აღდგომის ერთ თარიღზე“, - განაცხადა რომის პაპმა.
”ჩვენ გვინდა აღვნიშნოთ საბჭოს მრგვალი თარიღი, როგორც ძმებმა და ვემზადებით ამისთვის” - დასძინა მან.
ფრანცისკემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ბართლომე არის კონსტანტინოპოლის პირველი პატრიარქი, რომელიც 2013 წელს „საუკუნეების შემდეგ მივიდა რომის პაპის აღსაყდრებაზე“.
რომის პაპმა ასევე აღნიშნა, რომ 2025 წელს აღდგომის აღნიშვნის თარიღები, რომელსაც კათოლიკეები და მართლმადიდებლები განსხვავებულად ითვლიან, ერთმანეთს ემთხვევა.
როგორც მჟკ წერდა, ადრე უბკე-ის ხელმძღვანელმა, სვიატოსლავ შევჩუკმა განაცხადა, რომ ნიკეის საბჭოს საიუბილეო თარიღისთვის ემზადებიან, ვატიკანი და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო მუშაობენ „ერთობლივ განახლებულ პასქალზე, რათა ქრისტიანებმა მთელს მსოფლიოში შეძლონ აღდგომის ერთიდაიგივე დროს აღნიშვნა“.