ბროვარსკის საქალაქო საბჭომ ტრებუხოვში უმე-ს ტაძრის მიწა მეუ-ს გადასცა
2023 წლის 23 თებერვალს, ბროვარის საქალაქო საბჭოს დეპუტატებმა მხარი დაუჭირეს კიევის რეგიონის სოფელ ტრებუხოვში მდებარე შუამავლობის ეკლესიის ტერიტორიაზე არსებული მიწის ნაკვეთის მეუ-ისთვის გადაცემას. ამის შესახებ მჟკ-ს ტაძრის წინამძღვარმა, დეკანოზმა მიხეილ პავლიუკმა განუცხადა.
მისი თქმით, კენჭისყრა მიწის ნაკვეთის საკუთრებაში გადაცემაზე უკანონოა, რადგან უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ მიწის ნაკვეთის გამოყენების უფლების შესახებ აქტს არ აქვს კონკრეტული ვადა და ასეთი დოკუმენტი შეიძლება იყოს მხოლოდ სასამართლო გადაწყვეტილებით მიღებული.
დეკანოზმა ასევე აღნიშნა, რომ შეხვედრის დროს ბროვარის მერი იგორ საპოჟკო აწყვეტინებდა მას საუბარს და გამოსვლის საშუალებას არ აძლევდა. ამავდროულად, თავად საპოჟკო ამტკიცებდა მიწის მეუ-ს საკუთრებაში გადაცემის აუცილებლობას იმით, რომ უმე, სავარაუდოდ, ექვემდებარება მოსკოვის საპატრიარქოს. მტკიცებულების სახით, ოფიციალურმა პირმა მოიხსენია რმე-ის წესდება, უმე-ის შიდა დოკუმენტებიდან რაიმე მტკიცებულების მოყვანის გარეშე, რომელიც ადასტურებდა უმე-ს კუთვნილებას მოსკოვის საპატრიარქოსთან.
ამავდროულად, ტაძრის წინამძრვარმა წაიკითხა კიევის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილის, ოლეგ ტორკუნოვის წერილი. დოკუმენტში ტორკუნოვი ადასტურებს, რომ კიევის რეგიონის ტერიტორიაზე არ არსებობს რელიგიური ორგანიზაციები, რომლებსაც თავიანთ სახელებში აქვთ გამოყენებული სიტყვები „მოსკოვის საპატრიარქო“ ან „უმე-მს“.
„ის, რასაც ისინი (საკრებულოს დეპუტატები, - ედ) აკეთებენ, არის ოფიციალური უფლებამოსილების გადამეტება. ეს აბსურდია. თუ არ არის სასამართლოს განჩინება, მაშინ სხდომას არ აქვს უფლება მიიღოს ასეთი გადაწყვეტილებები ამ აქტის გაუქმებასთან დაკავშირებით (მიწით სარგებლობის უფლება, - ედ). ყველა მათი საქმიანობა უკანონოა. ხვალ შევხვდებით ადვოკატს და ვიმუშავებთ შემდგომ მოქმედებებზე, ამ გადაწყვეტილების სასამართლოში გასაჩივრებაზე და ა.შ.“, - განაცხადა მღვდელმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, შენიღბულ ფორმაში ჩასული ხალხი ცდილობდა დაეპყრო უმე-ის შუამავლობის ეკლესია სოფელ ტრებუხოვში.