ქართულ ეკლესიაში წმინდანად შერაცხეს იერომონაზონი სერაფიმე (როუზი)
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ახალქალაქის, კუმურდოსა და კარის მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა გამოაცხადა იერონონი სერაფიმეს (როუზი) წმინდანად შერაცხვა, იუწყება Orthochristian.com.
ამის შესახებ ცნობილი გახდა 2023 წლის 26 თებერვალს, საღმრთო ლიტურგიის დროს, რომელიც ქართველმა იერარქმა აღასრულა თავისი ეპარქიის მთავარანგელოზ მიქაელის სახელობის ტაძარში, იერონმონაზონ სერაფიმეს სულიერ შვილთან, ფორტ უორტის ეპისკოპოს გერასიმთან ერთად, წმინდა გერმანეს მონასტერში პლატინუმში, კალიფორნია.
ეპისკოპოს გერასიმეს მიმართა მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა, რომ იერონონი სერაფიმე ახალქალაქის ეპარქიაში წმინდანად შერაცხეს სულ რაღაც ერთი კვირით ადრე, რასაც მოწმობს მამა სერაფიმეს ხატი ტაძარში (ხატი ჩანს არქიმანდრიტის მარცხნივ, ვიდეოს დასაწყისში Punks and Monks არხიდან).
მეუფემ მადლობა გადაუხადა ეპისკოპოს გერასიმეს სტუმრობისთვის და თქვა: „ვფიქრობ, შემთხვევითი არ არის, რომ ერთი კვირის წინ მისი სულიერი მამის, მამა სერაფიმეს ხატი დააბრძანეს ტაძარში (როუზი). და ვფიქრობ, შემთხვევითი არ არის ისიც, რომ მამა სერაფიმე (როუზი) არ არის წმინდანად შერაცხული მსოფლიოში, არამედ ჩვენს ეპარქიაშია წმინდანად შერაცხული და ყველაფერი აქედან დაიწყება“.
„ეპისკოპოსი გერასიმე საქართველოში პირველად ჩავიდა 1991 წელს, მღვდელმთავრის გარდაცვალებიდან 10 წლის შემდეგ. და იმ რთულ პერიოდში მოვახერხეთ მისი ორი წიგნის დაბეჭდვა და, შესაძლოა, ეს არის ერთ-ერთი მიზეზი, რის გამოც ასე ხშირად ჩამოდიხართ“, - მიმართა მიტროპოლიტმა ნიკოლოზმა ამერიკელ იერარქს.
მიტროპოლიტი ნიკოლოზი და ეპისკოპოსი გერასიმე სექტემბერში მამა სერაფიმეს გარდაცვალების 40 წლისთავისადმი მიძღვნილ მომლოცველობის დროს ალიასკის წმინდა გერმანეს მონასტერს ესტუმრნენ.
ქართველი იერარქის მტკიცებით, ის მაშინ ამერიკაში ჩავიდა სპეციალური მისიით - შთაეგონა წმ. სერაფიმეს წმინდანად შერაცხვა. იგი ეწვია უწმინდეს მაქსიმს, ლოს-ანჯელესის სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსს, რათა გაეზიარებინა მისთვის თავისი წინადადება (თუმცა თავად მამა სერაფიმე იყო რმეს-ის იერონონი, წმინდა გერმანეს მონასტერში, სადაც მისი სიწმინდეები ახლა ეკუთვნის სერბულ ეკლესიას).
მიტროპოლიტი ნიკოლოზი ასევე ეწვია წმინდა სამების მონასტერს ჯორდანვილში, ნიუ-იორკში, ოქტომბრის ბოლოს, ძმა ხოსე მუნიოს-კორტესის ვერიის ღვთისმშობლის სასწაულმოქმედი ხატის მცველად დანიშვნის 25 წლისთავზე, ანალოგიური ცნობით, რომ დადგა დრო ძმა ხოსეს წმინდანად შერაცხვისა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის კომისიამ წმინდანთა კანონიზაციის შესახებ განიხილა მასალები შვიდი ასკეტის შესახებ.