დუმენკო ლავრის ძმებს: შეწყვიტეთ მოსკოვის უღელქვეშ ყოფნა, მობრძანდით ჩემთან
მეუ-ს ხელმძღვანელმა სერგეი (ეპიფანე) დუმენკომ კიევ-პეჩერის ლავრის ძმებს მოუწოდა შეწყვიტონ მოსკოვის უღელქვეშ მსახურება და შეუერთდნენ მის სტრუქტურას. დუმენკოს მიმართვა განთავსებულია მეუ-ს ვებგვერდზე.
დუმენკომ განაცხადა, რომ "დიდი ხნის განმავლობაში, როგორც ჩვენი ეკლესია, ასევე უკრაინის სახელმწიფო და საზოგადოება ცდილობენ გამოაფხიზლონ უკრაინაში მოსკოვის საპატრიარქოს ხელმძღვანელობა, რომ საბოლოოდ შეწყვიტონ რუსული ცენტრისადმი დაქვემდებარება". ამის საპასუხოდ, დუმენკოს თქმით, „ყველამ დაინახა სახელმწიფო და საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის მცდელობა მოსკოვის საპატრიარქოსგან გამოყოფის გამოცხადებით, ხოლო რეალურად მის ქვეშევრდომობას ინარჩუნებდა“.
სერგეი პეტროვიჩმა, „როგორც ლავრის წმინდა არქიმანდრიტმა“, გამოთქვა რწმენა, რომ „საზოგადოებამ და განსაკუთრებით ძმებმა კარგად იციან მრავალი მაგალითი იმისა, თუ როგორ გადაიქცა <...> ლავრა თანმიმდევრულად და გამიზნულად რუსული სამყაროს იდეოლოგიის პროპაგანდის ცენტრად“. ამიტომ, დუმენკომ „კიდევ ერთხელ“ მოუწოდა ლავრის ძმებს „შეიტანონ წვლილი მოსკოვის უღლისაგან განთავისუფლების პროცესში“.
მისი აზრით, მეუ და ლავრას ძმები „ეკუთვნიან ქრისტეს ერთ ეკლესიას. მოსკოვის სულიერი ავტორიტეტი უკრაინაში არაკანონიკურია და ყველა ხედავს, როგორ იყენებს მას კრემლი უკრაინელი ხალხის წინააღმდეგ. ლავრა არ უნდა იყოს უკრაინის წინააღმდეგ ბრძოლის იარაღი, არამედ, პირიქით, ლოცვის ადგილი, ღვთისმოსავი მონაზვნური ცხოვრება წარსულის მამათა და ასკეტების სულით.
დუმენკომ დაარწმუნა ძმები, რომ უმე ვეღარ დაიბრუნებს ლავრას და ახლა მეუ იქნება აქ, რომელმაც "მიმართა მთავრობას თხოვნით, გამოეყო შენობა ლავრაში სამონასტრო ცხოვრებისა და ღვთისმსახურებისთვის".
სერგეი პეტროვიჩმა დაარწმუნა ბერები, რომ უმე-ს „არა აქვს კანონიკური და მორალური პერსპექტივა უკრაინაში“ და გამოთქვა რწმენა, რომ „მალე მოსკოვის საბოლოო აკრძალვა უკრაინის საეკლესიო ცხოვრებაზე ზემოქმედების შესახებ სახელმწიფო კანონით დადასტურდება“.
მან გარანტია მისცა ძმებს, რომ ისინი, ვინც "კანონებისა და ტომოსის მოთხოვნებს დაიცავენ, მოსკოვის უკანონო ძალაუფლებას უარყოფენ, განაგრძობენ სამსახურს ლავრაში". და ვინც "არ შეიღება თავი "რუსული სამყაროს" ერთგულებით", დუმენკო დაჰპირდა კიდეც "მონასტრის მიმდინარე საქმეების მართვას".
„ჩვენი მიზანია შევინარჩუნოთ და განვაახლოთ ჩვენი მამა-პაპის ანტონისა და თეოდოსის მონასტერი, განვწმინდოთ იგი „რუსული სამყაროს“ გაურკვევლობისგან. ჩვენ მზად ვართ ვითანამშრომლოთ ყველასთან, ვინც იზიარებს ამ სურვილს“, - დაასრულა სიტყვა ეპიფანე დუმენკომ.