მეუ-ს „მღვდელმა“ თქვა, რომ უსპენსკის ჯვრებიც გამუქდა
მეუ-ს "მღვდელმა" ალექსანდრე შიროკოვმა ზემო ლავრის დათვალიერებისას თქვა, რომ ჯვრები ასევე დამუქდა მიძინების ტაძარში, ისევე როგორც სატრაპეზოს ეკლესიაში.
„ჩვენ ნათლად ვხედავთ ჩაბნელებულ და გაშავებულ ჯვრებს (სატრაპეზოს ეკლესიაზე - რედ.). არავინ იტყუება და არ იგონებს არაფერს, ჯვრები ნამდვილად გაშავდა. შეიძლება ამის სხვადასხვა მიზეზი იყოს: ზამთარი, ამინდის ცვლილება, მაგრამ ეს შეიძლება იყოს ძალიან ცუდი და ძალიან საშინელი რამის მომასწავებელი, რაც შეიძლება მოელოდეს ჩვენს უბედურ ქვეყანას. ჯვრები ერთიანად შავი არ არის, მაგრამ აშკარად ცაბნელდა. ჩვენ დავინახეთ, რომ ტაძარში (მიძინება, - რედ.)ჯვრები დამუქდა და ახლოს მივედით, კარგად რომ გვენახა, რამდენადაც ეს შესაძლებელი იყო ”- თქვა მეუ-ს” სასულიერო პირმა”.
2022 წლის ივლისში, კიევის ობოლონის რაიონულმა სასამართლომ ალექსეი შიროკოვი, მეუ-ს ჩერკასის ეპარქიის ღვთისმშობლის ხარების ტაძრის "სასულიერო პირი" დამნაშავედ ცნო თანამშრომლობითი საქმიანობისთვის.
2022 წლის მარტში, მეუ-მ გაავრცელა ინფორმაცია "უმე-მს-ის აბატის" დაკავების შესახებ, რომელიც სინამდვილეში აღმოჩნდა დუმენკოს სტრუქტურის სასულიერო პირი. თავად შიროკოვი ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე გამოქვეყნებულ ვიდეომიმართვაში საკუთარ თავს მეუ-ის „აბატს“ უწოდებს. ის ასევე აქვეყნებს დოკუმენტებს, რომლებიც ადრე იყო უკრაინის ავტოკეფალური მართლმადიდებლური ეკლესიის იურისდიქციაში.