კულტურის სამინისტრომ განმარტა, რატომ გააძევეს უმე ლავრიდან
კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტრომ თავის ვებგვერდზე გამოაქვეყნა მოკლე შეტყობინება უმე-ის მიერ „დარღვევების“ შესახებ, რაც „შეიძლება გახდეს კიევ-პეჩერის ლავრის საიჯარო ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძველი შენობებისა და სხვა ქონების უსასყიდლო გამოყენების შესახებ <...>“.
პრეტენზიების სიაში შედის „კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების უნებართვო რეკონსტრუქცია, დასრულება, ხელახალი განვითარება და ნაკრძალის ტერიტორიაზე ახალი შენობების მშენებლობა“, „1914 წლის სარდაფის ბოროტად გამოყენება“, „ადგილობრივი მნიშვნელობის არქიტექტურული ძეგლის არასათანადო მოვლა“. - წიგნების საწყობი No113 კორპუსში, რა ობიექტებზეა საუბარი (უკანასკნელის გარდა), კულტურის სამინისტროში არ აკონკრეტებენ.
გარდა ამისა, უმე-ს ადანაშაულებენ ლავრას შენობების კიევის მიტროპოლიის და კიევის სასულიერო აკადემიისა და უმე-ის სემინარიისთვის ნაკრძალის ნებართვის გარეშე ქვეიჯარაში გაცემაში.
კულტურის სამინისტრომ გაიხსენა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ „29 მარტამდე უნდა დატოვოს კიევ-პეჩერის ლავრა“.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა განაცხადა, რომ არავის უნახავს უწყებათაშორისი კომისია ლავრაში, რომელიც სავარაუდოდ ამოწმებდა ეკლესიის შესაბამისობას მონასტრის შენობების გამოყენების შესახებ და ხელისუფლება ამ კომისიის დასკვნებს მალავს. მეუფემ უარყო კულტურის სამინისტროს განცხადებები, რომ „მონასტერმა დააზიანა ნაკრძალის ტერიტორიაზე არსებული ზოგიერთი არქიტექტურული ძეგლი, თითქოს აქ რაღაც წესების დარღვევით ინახებოდა, რამაც გამოიწვია უფასო სარგებლობის შესახებ ხელშეკრულების დარღვევა“.