ისრაელმა მოამზადა კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს იესო ქრისტეს სახელის ხსენებას
ისრაელის პარლამენტარებმა წარმოადგინეს კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს იესო ქრისტეზე საუბრებს, როგორც პირადად, ასევე ინტერნეტით ან ინფორმაციის გადაცემის სხვა საშუალებებით, იტყობინება გამოცემა jordannews.jo.
ისრაელის ქნესეტის ორმა წევრმა წარადგინა კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს ქრისტიანობის გავრცელების ყველა მცდელობას იმ ქვეყანაში, სადაც იესო ქრისტე დაიბადა.
კანონპროექტი დამრღვევებს ემუქრება პატიმრობით და აკრძალავს „ერთი რწმენის მქონე პირების ყველა მცდელობას, ვისაც სურს რაიმე გზით განიხილოს ან სხვა სარწმუნოების მიმდევრების დაყოლიების მიზნით განიხილოს მათი ამჟამინდელი რელიგიური მრწამსის შეცვლა“.
კანონპროექტის თანახმად, ისრაელელებთან (ებრაელებთან ან მუსლიმებთან) სულიერი საუბრის დროს მათ ერთი წლით თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებათ, ხოლო თუ ქადაგება არასრულწლოვანთან ექნებათ, მაშინ ორი წლით.
კანონპროექტი გასულ კვირას წარადგინეს დეპუტატებმა მოშე გაფნიმ და იაკოვ აშერმა, ულტრა ორთოდოქსმა ებრაელებმა, რომლებიც არიან გაერთიანებული თორის იუდაიზმის პარტიის წევრები, რომელსაც აქვს შვიდი ადგილი 120-დან მოქმედ ქნესეტში. ორივე დეპუტატი ისრაელის პრემიერ-მინისტრ ბენიამინ ნეთანიაჰუს მმართველი კოალიციის წევრია, რომელიც შედგება 64 პარლამენტარისგან.
კანონპროექტის ოფიციალურ განმარტებაში ორმა კანონმდებელმა ყურადღება გაამახვილა სიფრთხილეზე განსაკუთრებით ქრისტიანების მიმართ. ამრიგად, კანონპროექტის მიხედვით, ისრაელში ებრაელებისთვის ან მუსლიმებისთვის ბიბლიის განმარტებითი ვიდეოების წარმოება და ინტერნეტში გავრცელება უკანონოდ ჩაითვლება.
კანონპროექტი უკანონოდ აქცევს „წიგნებს, სხვა ბეჭდურ ლიტერატურას, ონლაინ სტატიებს, პოდკასტებს ან მედიის სხვა ფორმებს, რომლებიც არწერს იესოს ცხოვრებასა და მსახურებას და მის გზავნილს, რომელსაც შეიცავს ახალი აღთქმა“.
ჟურნალისტები თვლიან, რომ ქნესეთის ამჟამინდელი სამთავრობო კოალიცია შედგება მართლმადიდებელი და ულტრა-მართლმადიდებელი ებრაელებისგან, რომლებიც „ამ საკანონმდებლო სესიაზე ბევრად უფრო აგრესიულები არიან, ვიდრე ოდესმე და უბიძგებენ კანონების მიღებას, რომლებიც შექმნილია მათი თეოლოგიური მსოფლმხედველობის გასავითარებლად“.
ასევე, ჟურნალისტების აზრით, კანონპროექტმა შეიძლება გამოიწვიოს ნეთანიაჰუს ულტრამემარჯვენე მთავრობის ფართო საერთაშორისო დაგმობა, ასევე "სერიოზული შეტაკება" ევანგელურ ქრისტიანებთან აშშ-ში და მთელ მსოფლიოში, რომლებიც ისრაელის ყველაზე დიდ მხარდამჭერებს შორის არიან.
კანონპროექტმა შეიძლება ასევე გამოიწვიოს აშშ-ს კონგრესში რესპუბლიკელების და დემოკრატების მწვავე კრიტიკა, როგორც წმინდა მიწაზე იესო ქრისტეს მიმდევრების გაჩუმების მცდელობა.
აშშ-ის ყოფილმა ელჩმა საერთაშორისო რელიგიური თავისუფლების საკითხებში სემ ბრაუნდბეკმა უკვე განაცხადა, რომ ახალი კანონპროექტი „სერიოზულ საფრთხეს უქმნის სიტყვის თავისუფლებას, ადამიანის უფლებებს და რელიგიის თავისუფლებას“.
„თავისუფალი და დემოკრატიული ქვეყნები უბრალოდ არ კრძალავენ იდეების თავისუფალ გაცვლას, მათ შორის რელიგიური რწმენისა“, - თქვა ბრაუნდბეკმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ იერუსალიმში ექსტრემისტებმა შეურაცხყვეს წმინდა სიონის ბორცვზე მდებარე სამლოცველო.