ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონი პირველი გახდა უმე-ის გარეშე, - მარცინკოვი
ივანო-ფრანკოვსკის ოლქი გახდა პირველი რეგიონი უკრაინაში, რომელიც "გაწმინდეს" უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან. ამის შესახებ ივანო-ფრანკოვსკის მერმა რუსლან მარცინკოვმა Facebook-ზე დაწერა.
მისი თქმით, ივანო-ფრანკოვსკში უმე-ის ბოლო ტაძრის აღებამ ეკლესიის მრევლის წინააღმდეგობა გამოიწვია. მარცინკოვმა განაცხადა, რომ ტაძრის მრევლმა არ შეუშვეს მეუ-ს "მღვდლები" ტაძრის შენობაში და, სავარაუდოდ, გაზიც კი შეასხეს.
აღსანიშნავია, რომ სოციალურ ქსელში უკვე გავრცელდა კადრები, რომლებშიც სწორედ რადიკალები უშვებენ გაზს ტაძრის შიგნით, რის შემდეგაც აძევებენ უმე-ის სასულიერო პირებს და მორწმუნეებს.
„ეს იყო ბოლო ტაძარი ივანო-ფრანკოვსკის რეგიონში, რომელიც ეკუთვნის მოსკოვის საპატრიარქოს უმე-ს. ჩვენ დიდი ხანია მივდივართ ამ მოვლენისკენ და დღეს ჩვენ ვაძლევთ კარგ მაგალითს მთელ ქვეყანას. <...> ვისურვებ, რომ მთელი ჩვენი დამოუკიდებელი სახელმწიფო, რომლისთვისაც ჩვენმა ბიჭებმა და გოგოებმა სისხლი დაღვარეს, განიწმინდოს მოსკოვის საპატრიარქოსგან“, - დასძინა მან.