განხეთქილების თავიდან აცილების მიზნით, ლავრის ყოფილ მცხოვრებს მსახურება აუკრძალეს
2023 წლის 29 მარტს არქიმანდრიტ ააბრაამს (ლოტიში), კიევ-პეჩერსკის ლავრას მიძინების ყოფილ მკვიდრს, აეკრძალა სამღვდელო მსახურება განხეთქილების თავიდან აცილებისა და სასულიერო პირის ფიცის უხეში დარღვევის გამო. ინფორმაციას უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი ავრცელებს.
მისმა უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონუფრიმ არქიმანდრიტ აბრაამს აუკრძალა მსახურება ქრისტეს წმიდა საიდუმლოებაში მონაწილეობის უფლების გარეშე, იმ ქმედებებისთვის, რომლებიც არღვევდა წმიდა მოციქულთა მე-10, მე-11 და 39-ე კანონებს და ანტიოქიის კრების მე-2 კანონს.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უმე-ის არქიმანდრიტი აბრაამი (ლოტიში) დაინიშნა ლავრის ახალ "მოქმედ გუბერნატორად" მეუ-დან.