შეპეტივკაში ბრბომ აიღო უმე-ის საკათედრო ტაძარი
2023 წლის 8 აპრილს თავდამსხმელთა ბრბომ აიღო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა მიქაელის ტაძარი.
ჩერნივცი-ბუკოვინას ეპარქიის ტელეგრამის არხზე გამოქვეყნდა ვიდეო, სადაც მეუ-ს "მღვდლების" ჯგუფი ტაძრის საკურთხეველში შედის ტაძარში მყოფი ხალხის აპლოდისმენტებითა და ყვირილით.
შეგახსენებთ, რომ 7 მაისს, შეპეტივკას მერის, ვიტალი ბუზილის ინიციატივით, მეუ-ს მხარდამჭერები პირველად მივიდნენ წმინდა მიხეილის ტაძარში და მოითხოვეს მისი გადაცემა მეუ-სთვის და ქალაქის ხელისუფლებამ დაიწყო ხელმოწერების შეგროვება სახელმწიფო თანამშრომლებისგან, რათა უმე-სთვის ტაძარი ჩამოერთვათ.
8 აპრილს ცნობილი გახდა, რომ შეპეტოვკას ხელისუფლებამ უმე-ს ტაძრების ირგვლივ არსებული მიწის ნაკვეთები ჩამოართვა.