განცხადებები საბჭოს "სრული მხარდაჭერის" შესახებ, რომელიც კრძალავს უმე-ს - მანიპულირება, - იურიდიული დეპარტამენტი
სრულიად უკრაინის ეკლესიათა და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭოს წევრები. ფოტო: vrciro.org.ua
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იურიდიულმა დეპარტამენტმა უარყო უმაღლესი რადას მეთაურის, რუსლან სტეფანჩუკის და სრულიად უკრაინის ეკლესიათა და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭოს თავმჯდომარის, ვიაჩესლავ გორპინჩუკის განცხადებები, რომ უკრაინის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ თითქოს ერთხმად დაუჭირა მხარი კანონპროექტს No. 8371 რაც მიზნად ისახავს უმე-ის აკრძალვას.
იურიდიული დეპარტამენტის კომენტარში აღნიშნულია, რომ 2023 წლის 11 აპრილს სტეფანჩუკთან შეხვედრისას ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს 16 წევრიდან მხოლოდ 6-მა ისაუბრა მთავრობის კანონპროექტზე და მხოლოდ ორმა სტრუქტურამ - მეუ და უბკე-მ - დაუჭირა მხარი. ამასთან, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენელი -  ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვის მთავარეპისკოპოსი ვიქტორი - არა მხოლოდ 8371 კანონპროექტის წინააღმდეგ გამოვიდა, არამედ გააკრიტიკა პარლამენტში რეგისტრირებული სხვა ანტიეკლესიური ინიციატივებიც.
შეხვედრის დროს  საბჭოს მონაწილეებმა მხარი დაუჭირეს იმ პრინციპების ჩამონათვალს, რომლებზეც უნდა იყოს დამყარებული სახელმწიფო-კონფესიური ურთიერთობები და შეთანხმდნენ, რომ განიხილონ ისინი მომდევნო შეხვედრაზე „დასახული პოზიცია კანონპროექტთან დაკავშირებით No8371“. თუმცა, პარლამენტის თავმჯდომარემ მეორე დღესვე გამოაქვეყნა რელიგიათშორისი საბჭოს თავმჯდომარის მიერ ხელმოწერილი წერილი, რომელშიც ნათქვამია 8371-ე კანონპროექტის მიღებაზე საბჭოს წევრების სავარაუდო ერთსულოვან მხარდაჭერაზე. მსგავსი განცხადებებით ახალი ამბები ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს ვებგვერდზეც გამოჩნდა. ამასთან, წერილში იყო მოთხოვნა, რომ გათვალისწინებულ იქნეს No8262 კანონპროექტის დებულება (ტაძრების გამარტივებული ჩამორთმევის შესახებ) №8371 კანონპროექტის მეორე მოსმენისთვის მომზადებისას.
„ამგვარად, ამ შემთხვევაში ხდება მანიპულირება: უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლების მხარდაჭერა სახელმწიფო-კონფესიური ურთიერთობის პრინციპებისთვის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის კრებაზე შემდგომი განხილვის შესახებ შეთანხმებით მთავრობის No8371 და სხვა კანონპროექტის მხარდაჭერად “, - ხაზგასმით აღნიშნეს უმე-ს იურიდიულ დეპარტამენტში.
გარდა ამისა, აღნიშნულია, რომ წერილი არ იყო შეთანხმებული უმე-თან, თუმცა უმე-ის ყველა გადაწყვეტილება კონსენსუსით უნდა იყოს მიღებული.
იქმნება შთაბეჭდილება, რომ ეს შეხვედრა უკრაინის უმაღლესი რადას ხელმძღვანელობის ინიციატივა იყო, რათა წარედგინა მისი შედეგები ისე, რომ დაფაროს ან გაამართლოს საერთაშორისო თანამეგობრობის წინაშე ის უკანონო ქმედებები, რომლებიც დღეს ტარდება უკრაინელების წინააღმდეგ. მართლმადიდებლური ეკლესია, ისევე როგორც უკრაინის ეკლესიათაშორისი საბჭოს ავტორიტეტი, რათა საზოგადოებას მიაწოდოს ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ უკრაინის ვითომდა რელიგიური მოღვაწეები მხარს უჭერენ კანონპროექტს, რომელიც გეგმავს უკრაინაში ერთ-ერთი რელიგიური ორგანიზაციის საქმიანობის აკრძალვას. აღნიშნეს იურისტებმა.
იურიდიულმა განყიფილებამ ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ყველა უკანონო ქმედება, რომელიც დღეს ხდება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ სხვადასხვა აქტივისტების, გარკვეული პოლიტიკური პარტიების მხარდამჭერების მიერ ხელისუფლების წარმომადგენლების მხარდაჭერით, არანაირ სარგებელს არ მოუტანს სახელმწიფოს ობიექტურ ინტერესებს, არამედ თამაშობენ ექსკლუზიურად რუსეთის ფედერაციის პროპაგანდის ხელსაყრელად.
როგორც მჟკ იტყობინება, პარტია „გოლოსისი“ სახალხო დეპუტატმა ნატალია პიპამ მოუწოდა უმაღლეს რადას აღდგომამდე აკრძალოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესია.