სერბეთის პატრიარქმა პორფირიმ მორწმუნეებს მოუწოდა ილოცონ უმე-ისთვის
2023 წლის 14 აპრილს სერბეთის პატრიარქმა პორფირიმ მორწმუნეებს მოუწოდა ილოცონ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის.
ქრისტეს ნათელ აღდგომასთან დაკავშირებით ვიდეომიმართვაში პატრიარქმა პორფირიმ აღნიშნა, რომ სერბეთის ეკლესიის მორწმუნეები ლოცულობენ „უკრაინაში მშვიდობისთვის, ტანჯვისა და კონფლიქტის დასასრულისთვის ერთი რწმენისა და სისხლის ძმებს შორის, რათა მტრობა და სიძულვილი შეიცვალოს მეგობრობითა და სიყვარულით“.
„დღეს ჩვენ განსაკუთრებით ვლოცულობთ ღვთისადმი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისთვის, მისი იერარქიისთვის და მისი ერთგული ხალხისთვის, რომლებიც დღეს განიცდიან უსამართლობას, ძალადობას და დევნას“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
მან გაიხსენა, რომ „ჩვენ ყველამ ერთად, როცა ვიტანჯებით და როცა ვხარობთ, არასოდეს უნდა დაგვავიწყდეს, რომ საბოლოო პასუხი და სიცოცხლის გასაღები ქრისტეს სიტყვებშია: ეს გითხარით, რათა მშვიდობა გქონდეთ ჩემში. ჭირი არ დაგელევათ ამ ქვეყნად, მაგრამ გამხნევდით: მე ვძლიე ქვეყანას. (იოანე 16:33).