მეუ-ის დამპყრობლებმა დაიკავეს უმე ეკლესია ჟიტომირის რაიონის ს. ცარევკაში
სოფელ ცარევკაში მეუ-ს აქტივისტები კუთხსახეხით ჭრიან ალექსანდრე ნეველის სახელობითი ტაძრის საკეტს. ფოტო: spzh.news
2023 წლის 13 აპრილს, მეუ-ს დამპყრობლებმა კუთხსახეხით გაჭრეს საკეტები ალექსანდრე ნეველის უმე-ის ეკლესიაში ჟიტომირის ეპარქიის კოროსტიშევსკის ეპარქიის სოფელ ცარევკაში, რის შემდეგაც მათ ჩამოართვეს სალოცავი. ამის შესახებ მჟკ-ს ჟიტომირის ეპარქიის წყარომ განუცხადა.
მისი თქმით, უმე-ს ეკლესიის აღება მოხდა სოფლის მეთაურის, ასევე მოადგილეების ედუარდ პიდკევიჩისა და მიკოლა ოვერკოვსკის მონაწილეობით.
ტაძრის მიტაცების ინიციატორია ადგილობრივი სტაროსტინსკის რაიონის გაერთიანების ხელმძღვანელი ელენა დუხნევიჩი: „გასული წლის მაისში მან შეკრიბა 43 ადამიანი ეგრეთ წოდებული ტერიტორიული თემიდან, რომლებმაც გადაწყვიტეს გადასულიყვნენ მეუ-ში <...> ერთი წლის მანძილზე ტაძრის მიტაცების 5 შემთხვევას ჰქონდა ადგილი. გაუგებარი გზებით და უკანონოდ, ჩვენი თემი ხელახლა დარეგისტრირდა მეუ-ში“.
ამავდროულად, 2022 წელს, ადგილობრივი რელიგიური თემის 150-ზე მეტმა წევრმა ერთხმად დაუჭირა მხარი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და მისი წინამძღვრის, უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრის ერთგულებას.
როგორც მჟკ იტყობინება, ჟიტომირის რაიონის სოფელ ცარევკას მორწმუნეებმა უმე-ს ეკლესია დარბევას გადაარჩინეს.